İyi İnsanlar Neden Kötü Şeyler Yaparlar %25 indirimli James Hollis

İyi İnsanlar Neden Kötü Şeyler Yaparlar
James Hollis

15,74 TL
Tükendi
9789752751095
500892
İyi İnsanlar Neden Kötü Şeyler Yaparlar
İyi İnsanlar Neden Kötü Şeyler Yaparlar
15.74

"iyi insan olmaktansa bütün insan olmayı tercih ederim." Jung Neden iyi insanlar kötü şeyler yaparlar? Kişisel ve toplumsal tarihimiz neden sürekli kendimize ve başkalarına zarar vermek üzerine? içimizden geçenle dış dünyaya gösterdiğimiz kimliğimiz neden Farklıdır? Küçük yolsuzlukları yapan da soykırım gibi toplumsal bir katliamın "emir erleri" de sıradan insanlardır. Peki sıradan insanı "kötü" yapan nedir?

Jung'cu psikanalist yazar Dr. James Hollis, bu kitapta kişiliğimizin karanlık yönünü, Jung'un insanın başkalarına göstermediği gizli yanını tanımlamakta kullandığı Gölge kavramını inceliyor. Hollis, insan ruhunu psikolojik ve Felsefi boyutta incelerken, hiç de kolay yanıtlar, sihirli çözümler, basite indirgenmiş güzel sözler vaat etmiyor. İnsana gerekli olanın pembe bir mutluluk tablosu değil, anlam arayışı olduğunu söylüyor. Gelişmek, daha bilinçli olmak mı istiyoruz? O halde, görüntü hoşumuza gitmese de, kendi yetersizliklerimiz için başkalarını suçlamaktansa, o karanlık aynaya bakmalıyız. Zira, bilinçdışında kalan ne varsa, hayatta karşımıza çıkıp duracaktır. "Gölge denilen o "boşluk"tan çıkan olumlu değerleri kazanabilmek mümkün. Tam yetişkin olabilmenin yolu ne istediğimizi bilmekten ve yapmaktan geçiyor. Ne istediğimizi bilmek için gerçekten çok ayıklama yapmalıyız. Gölgelerimizle yüzleşmek için cesarete ihtiyacımız var."

Ancak Gölgemizi keşfedip onun bize hâ kim olmasına izin vermeksizin, onu olduğu gibi kabul ettiğimizde ya o ya bu olmaktan çıkıp bütünlüğe ulaşmamız mümkündür.

"Işık neredeyse, gölge de oradadır."

Kapat