İmparatorlar Yataklarında Ölmez - Caesar'dan Romulus Augustulus'a MÖ 4

İmparatorlar Yataklarında Ölmez - Caesar'dan Romulus Augustulus'a MÖ 44-MS 476
Fik Meijer

%5 İNDİRİM
120,00 TL
114,00 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9786256774100
976115
İmparatorlar Yataklarında Ölmez - Caesar'dan Romulus Augustulus'a MÖ 44-MS 476
İmparatorlar Yataklarında Ölmez - Caesar'dan Romulus Augustulus'a MÖ 44-MS 476
114.00

Roma devletinde cumhuriyet, Iulius Caesar'ın “ömür boyu diktatör” unvanı almasıyla ilk ciddi darbesini aldı ve üç kıtaya yayılan topraklar üzerinde bir imparatorluk yönetimi kurulmasının tohumları atılmış oldu. Sınırları bilinen dünyanın sınırlarına denk bu devlet çok geçmeden tek kişi tarafından tek elden yönetilecekti. Roma tahtı ışıltılı olmakla birlikte bir o kadar da karanlık bir yön barındırıyordu: Bu makam kendisine sahip olmak isteyenlere adeta dünyanın faniliğini hatırlatacak şekilde sıkıntılı sonlar sunuyordu.


Pek az Roma imparatoru doğal sebeplerden ölmüştü. Çılgın Caligula tiyatrodan çıkarken, Caracalla da ihtiyacını giderirken suikasta uğramıştı. Caesar en yakınında bulunanlar tarafından yirmi üç kez hançerlenmiş, Otho ise bir et kancasına takılarak Tiber Nehri'ne atılmıştı. İmparatorlar her ne kadar dünya hâkimiyetine talip olabilecek bir kudrete sahip olsalar da tahttan indirilme tehlikesi her an kapıda bekliyordu.


İmparatorlar Yataklarında Ölmez, MÖ 44'te öldürülen Iulius Caesar'dan MS 476'da tahttan feragat eden Romulus Augustulus'a kadar başa geçmiş bütün Roma imparatorlarının bu dünyadaki son anlarına eğiliyor. Bunu yaparken imparatorların ölüm biçimlerinin hayatlarına dair neler anlattığını da işaret ediyor. Fik Meijer Roma'da imparator olmanın, tehlikelere ve tahtı ele geçirmek için birbiri ardına ortaya çıkan aç gözlü rakiplere rağmen çekiciliğini nasıl koruduğunu gösteriyor.


İmparatorlar Yataklarında Ölmez, imparatorların kişisel tarihlerini açık bir şekilde anlatırken, aynı zamanda Roma İmparatorluğu'ndaki siyasi entrikaları ve dramları gözler önüne seriyor.
(Tanıtım Bülteninden)


Kapat