Askeri Stratejinin Temelleri - Kuramcılar Kolektif

Askeri Stratejinin Temelleri - Kuramcılar
Kolektif

%5 İNDİRİM
195,00 TL
185,25 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9786256774667
979353
Askeri Stratejinin Temelleri - Kuramcılar
Askeri Stratejinin Temelleri - Kuramcılar
185.25

Askerî Stratejinin Temelleri


Günümüz uluslararası ortamında, siyasi krizlerin derinleştiği, bölgesel savaş ve çatışmaların arttığı ve küresel güç dengelerinin yeniden şekillendiği bir dönemde, askerî stratejinin temel prensiplerini anlamak ve analiz etmek giderek daha büyük bir önem kazanıyor. Rusya Federasyonu'nun Ukrayna'daki müdahalesi, İsrail'in Gazze'de insan haklarını hiçe sayarak yürüttüğü askerî operasyonlar ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin uluslararası alandaki yükselişi, askerî güç kullanımı ve stratejik planlamanın tartışılmasını zorunlu kılmaktadır.


Bu bağlamda elinizdeki kitap, askerî stratejinin ontolojik ve epistemolojik temellerini detaylı bir şekilde ele alarak, stratejik düşünceyi şekillendiren farklı akımları ve bu akımların temel teorisyenlerini incelemektedir. Geleneksel Çin stratejisinin ustası Sun Tzu'dan Clausewitz'e, nükleer stratejinin önemli ismi Bernard Brodie'den askerî değişim konusuna odaklanan Andrew Krepinevich'e kadar uzanan bir yelpazede, askerî stratejinin kökenlerini ve evrimini kapsamlı bir şekilde ele alırken, günümüzdeki uluslararası güvenlik ortamını nasıl etkilediğini anlamamıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Ayrıca kitabın, askerî strateji konusunda hem teorik hem de pratik deneyime sahip asker-akademisyenler tarafından kaleme alınmış olması da yaşanan terminolojik sorunların giderilmesine önemli katkı sağlamaktadır.


Askerî Stratejinin Temelleri: Kuramcılar, strateji konusundaki bilgi birikimini artırmak isteyen herkes için önemli bir başvuru kaynağıdır. Güncel uluslararası olaylar ve siyasi gelişmelerle bağlantılı olarak stratejik düşünceyi analiz etmek isteyen okuyucular için vazgeçilmez bir kaynaktır.
SUN TZU - THUCYDIDES - KAUTILYA - MACHIAVELLI - GUSTAVUS ADOLPHUS - VAUBAN - MONTECUCCOLI - GUIBERT - DE SAXE - CLAUSEWITZ - JOMINI - MACKINDER - MAHAN - CORBETT - DOUHET - LIDDELL HART - KENNAN - LAWRENCE - GALULA - THOMPSON - BRzEZINSKI - BRODIE - NYE - KREPINEVICH - OGARKOV - MARSHALL(Tanıtım Bülteninden)


Kapat