Dahi Kadınlar Janice Kaplan

Dahi Kadınlar
Dikkate Alınmayan Kadınlardan Dünyayı Değiştiren Kadınlara
Janice Kaplan

73,00 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9789752755253
878034
Dahi Kadınlar
Dahi Kadınlar Dikkate Alınmayan Kadınlardan Dünyayı Değiştiren Kadınlara
73.00

Dâhiler dünyayı sarsan yenilikler yapan ve vizyonlar geliştiren kişilerdir. Muhtemelen, Leonardo da Vinci,Galileo, Michelangelo, Albert Einstein veya Isaac Newton'u tanıyorsunuz. Peki, Emmy Noether, ÉmilieduChâtelet, Clara Peeters ya da Ada Lovelace'i tanıyor musunuz? Tüm bu isimler önlerindeki engellere rağmenolağanüstü özgün fikirler geliştirdi ve dünyaya yeni bir bakış açısı getirdi. Amedeus Mozart'ı bilirsiniz amaondan daha yetenekli olduğu söylenen ablası Anna Maria Mozart'ın nasıl kaybolup gittiğini de biliyormusunuz? Ya da Albert Einstein'in ilk karısı Mileva Marić'in onun çalışmalarına katkısını ve Nobel Ödülügelirini eski kocasının kendisine verdiğini duydunuz mu?

Bir kadın dâhi adını vermesi istendiğinde neredeyse herkesin aklına gelen tek isim Marie Curie oluyor.Cinsiyet konusunda daha bilinçli olduğumuzu varsaydığımız bugün nasıl hâlâ böylesi bir eşitsizlik veadaletsizlik sürüyor?Bu kitap için onlarca matematikçi, fizikçi, sanatçı, yazar, filozof ve Nobel Ödülü sahibiyle görüşen, röportajyapan Janice Kaplan, kadın ve erkeği ayıran asıl konunun yetenek, başarı, doğuştan gelen zekâ ya da sıkıçalışma olmadığını söylüyor. Kadın ve erkeği asıl ayıran şey, kuralları koyanın kim olduğu? Şimdiye kadarerkekler bu gücü elinde tuttu. Neyin iyi ve değerli olduğuna onlar karar verdi; erkeklerin önyargıları herkesiçin geçerli ve kabul edilen etik kurallar haline geldi.

Kadın dâhiler hakkında şaşırtıcı keşifler yapan Kaplan bu etkileyici ve eğlenceli kitapta kadınlar ve dehahakkında fikrinizi değiştirirken kendi yolunu bulmak ve tutkuyla ilerlemek isteyen herkese ilham verecektir

Kapat