Uzay Seyyahları J.H Rosny Aine

Uzay Seyyahları
J.H Rosny Aine

%20 İNDİRİM
159,50 TL
127,60 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9786257599184
888850
Uzay Seyyahları
Uzay Seyyahları
127.60

Kimilerine göre Rosny aîné'den önce “gerçek” bilimkurgu yoktur. Tarihsel anlamda yerini Jules Verne'den sonra, H. G. Wells'ten önce olarak konumlandırabileceğimiz Rosny aîné'nin eserleri “bilimsel” kurgunun temellerini attığı için büyük önem taşımaktadır.

Rosny aîné literatüründe Türkçeye kazandırdığımız üçüncü kitap olan “Uzay Seyyahları” eleştirmenler tarafından yazarın baş yapıtları arasında her zaman ilk sıralarda bulunmaktadır. Hatta Rosny aîné üçlüsü olarak belirtilen kitaplar, tarihsel sırasıyla “Xipehuz”, “Doğanın Ölümü” ve “Uzay Seyyahları” olarak seçkilerde yer almaktadır. Bunun yanında 83 yıllık yaşamında Rosny aîné (1856 - 1940) birçok bilimsel ve teknolojik yeniliği doğrudan tecrübe etmiş̧ ve bu değişiklikler neticesinde yeni ürünler vermiştir. İşte “Uzay Seyyahları” bu minvalde düşünülebilir; yazarın “dünyadışı mekânlarda gezen seyyahlar” tadında bilimkurgu örneği olarak kendi literatüründe bir ilktir.

“Astronot” kelimesinin isim babası olarak bilinen ve bilim dünyasıyla daima içli dışlı olan Rosny aîné, uzay hakkındaki güncel düşüncelerden beslendiği gibi bilim insanlarına çokça ilham olduğu da bilinmektedir. Böyle bir bilimkurgu dehasının 1925 yılında yayımlanmış̧, belki de başyapıtı olarak adlandırılan “Les Navigateurs de l'infini” adlı eserini titiz bir isçilik sonucu Türkçeye kazandırmaktan “infinite” bir mutluluk duyuyoruz.

İyi okumalar dileriz.

Ömer Alkan

Kapat