Carmen Georges Bizet

Carmen
Opera Klasikleri: 10
Georges Bizet

%20 İNDİRİM
149,50 TL
119,60 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9786256730243
979273
Carmen
Carmen Opera Klasikleri: 10
119.60

Operanın altın çağından günümüze kalan kıymetli yadigâr… İspanya’nın egzotik ikliminde “femme fatale” bir çingene kadınının hikâyesi, Carmen!

Fransız besteci Georges Bizet, Prosper Mérimée’nin aynı adlı romanından etkilenir. Henri Meilhac ve Ludovic Halév ile bir araya gelerek Opéra-comique’de sergilenmek üzere, son derece gerçekçi olan, insanın acımasız ve barbar yönünü kusursuz bir şekilde temsil eden karakterleriyle Carmen’i tekrar yaratır ve müzikle buluşturur. O kadar sıra dışıdır ki oyun, prömiyerinde fiyasko olarak anılacaktır; zamanla ikinci bir şansı yakalar ve operaseverlerin sonsuza dek gönlünü çalar. Öyle ki, İtalyan verismo’sunu doğuracak etkiyi yaratacaktır. Operaya kazandırılmış en güçlü femme fatale karakter olan Carmen, elbette ki bir Çingene’den bekleneni yapmış ve hayatını karartacağı bir adamı büyülemiştir: Kurbanı Onbaşı Don Josédir…

***

Opera klasikleri dizisi, libretto külliyatına odaklanmaktadır. Eserlere bir zamandizini, önsöz ve sinopsis ile açılış yapıyoruz; librettonun özgün dili ile birlikte Türkçe çevirisini okurlarımıza sunuyor, bilgilendirici dipnotlar eşliğinde her kesimden müziksevere hitap etmeyi amaçlıyoruz.

Kapat