Yevgeni Onegin Pyotr İlyiç Çaykovski

Yevgeni Onegin
Opera Klasikleri: 06
Pyotr İlyiç Çaykovski

%20 İNDİRİM
139,50 TL
111,60 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9786256438965
979267
Yevgeni Onegin
Yevgeni Onegin Opera Klasikleri: 06
111.60

Pyotr İlyiç Çaykovski’nin en önemli başyapıtlarından biri;

19. yüzyıl Rus Operası’nın baş tacı Yevgeni Onegin!

Rus aristokrasisinin sembol anti karakteri, kendini beğenmiş Yevgeni Onegin ile aşk dolu, genç ve güzel Tatyana’nın trajik hikâyesi. Düelloyla biten dostluklar, karşılık bulmayan aşklar ve reddedilişler…

Büyük Rus şairi Aleksandr Sergenyeviç Puşkin’in ölümsüz manzum romanından uyarlanan Yevgeni Onegin operası, latinize edilmiş asıl dili ile birlikte Türkçede ilk defa sizlerle!

Puşkin gibi Rus edebiyatının kutsalı sayılan bir ismin eserini operaya uyarlamak, başlı başına bir titizlik ve belki de cesaret gerektirecektir.

Bu sorumluluğun farkında olan Çaykovski, dostu Konstantin Şilovski

ile birlikte çalışmalara başlamış ve Puşkin’in Rus edebiyat ortamlarında ezbere bilinen eserini 1878’de tamamlamıştır. Öncelikle Moskova Konservatuarı öğrencileriyle birlikte 1879’da sahnelenmiş ve opera beğenilince, 1881’de prömiyeri gerçekleşmiştir.

***

Opera klasikleri dizisi, libretto külliyatına odaklanmaktadır. Eserlere bir zamandizini, önsöz ve sinopsis ile açılış yapıyoruz; librettonun özgün dili ile birlikte Türkçe çevirisini okurlarımıza sunuyor, bilgilendirici dipnotlar eşliğinde her kesimden müziksevere hitap etmeyi amaçlıyoruz.

Kapat