Tosca Giacomo Puccini

Tosca
Opera Klasikleri: 04
Giacomo Puccini

%20 İNDİRİM
114,50 TL
91,60 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9786256438972
979265
Tosca
Tosca Opera Klasikleri: 04
91.60

Aşk, cinayet, din, gelenekler ve devrimci idealler…  Kilisenin merkezinde politik ve şehvet dolu sahneler, dünyevi ihtiraslar, kıskançlıklar ve aşk uğruna ölümler! Gerçekçi İtalyan operasının zirve ismi Giacomo Puccini’nin şaheseri Tosca’da tüm bu yoğunlukları bulmak mümkün.

Victorien Sardou’nun La Tosca (1887) isimli tartışmalı eserini Katolik ve muhafazakâr İtalya’da uyarlama cesaretini gösteren Giacomo Puccini, yükselen ününü kalıcı bir zaferle taçlandırmıştır. “Recondita armonia,” “Vissi d’arte,” ve “E lucean le stelle” aryalarıyla ünlü Tosca, başlarda siyasi ve kültürel sansasyon nedeniyle sert tepkiyle karşılansa da  bestekâr bu operayla tarihteki yerini sağlamlaştırmıştır. 

Tosca’da yine “La Boheme”in (1896) librettistleri olan Luigi Illica ve Giuseppe Giacosa ile çalışan Puccini, tiyatro metninin opera telifini almak adına âdeta mücadele etmiş, 1900 yılında eseri hayata geçirmiş ve tarihin en çok sergilenen opera eserlerinden birine imza atmıştır.

***

Opera klasikleri dizisi, libretto külliyatına odaklanmaktadır. Eserlere bir zamandizini, önsöz ve sinopsis ile açılış yapıyoruz; librettonun özgün dili ile birlikte Türkçe çevirisini okurlarımıza sunuyor, bilgilendirici dipnotlar eşliğinde her kesimden müziksevere hitap etmeyi amaçlıyoruz.

 

Kapat