Sakal - Toplu Öyküler Janko Polic Kamov

Sakal - Toplu Öyküler
Janko Polic Kamov

%20 İNDİRİM
174,50 TL
139,60 TL
Tükendi
9786257599566
910590
Sakal - Toplu Öyküler
Sakal - Toplu Öyküler
139.60

Öyküde modern Hırvat edebiyatının başlangıcını temsil eden isim, Az ve öz yazıp kısa bir hayat süren aykırı bir flanör,

Janko Polić Kamov!

 

Avrupa’da modern edebiyatın öncü isimleri ilk önce şiirde kendini göstermiştir; Hırvat Edebiyatı’nda da modern öncüler şiir alanındadır. Kendisi de bir şair olan Kamov (1886 - 1910), bu aykırı ve yenilikçi ruhunu düz yazıda da göstererek her okuyucu tarafından keyifle okunacak öyküler yaratmıştır.

 

Maupussant öykücülüğünden etkilendiğini söylese de, dili, Kafka’dan önce Kafka’yı andırır. Ama o, Kafka’dan bir adım ileri gitmiştir sanki; özgüven dolu bir şarlatandır adeta. Janko Polić Kamov, toplumun değerlerine bir karşı duruşu da temsil eder. Birinci ağızdan yazdığı öyküleri psiko-sosyal çözümlemelere meyillidir.

 

Kendiyle alay edebilmenin sınırlarını zorlayan, duygusal bir yansımanın ürünü olan “Maskaralıklar” adını verdiği kısa öyküler, adeta toplumdışılığı da imler. Flanör ile serseri arasında bir yerde konumlabilecek olan “Bitanga” terimi, tam olarak onun duruşunu temsil ediyor diyebiliriz. Dolayısıyla, mizah kokan bir reddiyeci tadını aldığımız hikayelerindeki yalınlık, asi yönünü

törpüleme aracı taşır sanki; yine de bir o kadar vurucudur.

Tıraş olmak için giriştiği serüvenin sonunda bize bu keyifli satırları bırakan Janko Polić Kamov, “Zamanımızdan Bir Kahramanın İtirafı” adını verdiği maskaralıklarıyla, aynı zamanda okuyucuyu trajik sonlara hazırlamaktadır.

 

Türkçeye böyle kıymetli bir ismi kazandırmanın mutluluğuyla sunduğumuz bu toplu öyküler, umarız ki bizim kurduğumuz samimi bağı okuyucusuyla da kurar...

Kapat