9789750226205
918055
Çağdaş Tipografinin Temelleri
Çağdaş Tipografinin Temelleri
64.50

Benim yazım kötüdür, sen çok güzel yazıyorsun! ya da benim yazım güzeldir! bu iki cümleden birini muhakkak söylemişizdir. Şimdi de kendinize şu soruyu sorun doğru mu yazıyorum?.
Kalıplaşmış yazma kavramı içinde doğru mu yanlış mı değerlendirmesi bizim için kelimeyi doğru harflerle yazmaktan öteye gitmemişti, elimize bu kitabı alana kadar... Matbaanın icadından günümüze kadar geçen sürede devamlı değişen yazı son yıllarda bilgisayarın hayatımızın her alanına girmesiyle değişim hızını arttırdı.


Biz font denizi içinde yüzerken bir de farklı karakter aralıkları, paragraf boşlukları, vurgular, gölgeler çıkıyor karşımıza. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü öğretim üyesi Doç. Namık Kemal SARIKAVAK kitabında doğru yazmanın harfleri anlamlı bir şekilde yan yana dizmekten ibaret olmadığını gösteriyor bize. İletişim Fakülteleri ve Grafik Bölümü öğrencileri için vazgeçilmez bir kaynak olacak bu çalışma aynı zamanda Yayınevleri, Dizgievleri, Gazete Sayfa tasarımcılarının ve Web sayfa tasarımcıları için bilgilerini nasıl doğru kullanabileceklerinde yol gösterecektir. Doğru yazmalar...


Konu Başlıkları
Tipografiyi Doğru Kavramak
Harfin Geometrisi
Harfin Yapısal Özellikleri
Harfin Temel Ölçüleri
Yazı Karakteri Seçimi
Harf Dizgisi Ölçüleri
Boşluk Düzenlemeleri
Dizgi Düzenlemeleri
Tipografik Tasarımın Tamamlayıcıları
Bazı Tipografik Uygulama Alanları Üzerine


(Tanıtım Bülteninden)


Kapat