Gece Postasıyla Joseph Rudyard Kipling

Gece Postasıyla
Joseph Rudyard Kipling

%25 İNDİRİM
84,50 TL
63,38 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9786257599795
911211
Gece Postasıyla
Gece Postasıyla
63.38

1907 Nobel ödüllü dünyaca ünlü Rudyard Kipling’in bilimkurguya yön vermiş öyküsü, Gece Postasıyla Türkçede ilk kez sizlerle!

Edebiyatın deha isimlerinden Rudyard Kipling (1865 – 1936), her alanda yazdığı şiirler, eleştiri yazıları, öyküler ile I. Dünya Savaşı öncesi eski dünyanın son büyük yazarı ve tartışmasız en etkili isimlerinden biridir.

Orman Çocuğu (The Jungle Book) ile her genç okuyucunun zihninde yer eden Rudyard Kipling, 1905 yılında yazdığı Gece Postasıyla (With the Night Mail) isimli bilimkurgu öyküsüyle dehasını bir kez daha kanıtlamış ve yeni yeni kimliğini kazanan bilimkurgu alanında çığır açmıştır.

“Bilimkurgunun Başkanı” sıfatıyla bilinen Robert Heinlein’in, teknik anlamda Gece Postasıyla’nın “dolaylı serim” (indirect exposition) yöntemini kendine örnek edindiği bilinmektedir. Bunun gibi, bilimsel teknik anlamında, kendine ait detaylı bir dünya kurma çabası, sanırız daha önce hiçbir eserde Gece Postasıyla’daki kadar ince bir işçilik göstermemişti.

2000’li yılların tasvirini yapan Kipling, teknolojiyi oldukça detaylı bir şekilde tasvir ederken, kendinden önce yapıldığı gibi, bilimi, sosyal mesaj verebilmek adına metnine yedirmemiş, doğrudan bilimsel tekniğe odaklanıp, havacılığın ne kadar önemli olacağını teknik detaylarıyla sunarak, bilimin sosyal hayatı ne şekilde belirleyebildiğini okuyucuya sunmuştur: ulaşımın, taşımacılığın, trafiğin gelecek için önemini etkileyici bir şekilde göstermiştir. Ek olarak Kipling kurgusu, bilim ile buluşunca, ortaya harika bir öykü çıkmıştır.

Kipling, çokça ün kazanan öyküdeki kurguyu 1912 yılında “A.B.C Kadar Basit” adlı ikinci bir öyküyle devam ettirmiş ve gelecekteki kurgu dünyasının sınırlarını genişletmiştir.

Kapat