Orta Çağ Türk İslam Şehirleri 2-HalepHemedanKudüsNişaburŞirazTebriz Ko

Orta Çağ Türk İslam Şehirleri 2-HalepHemedanKudüsNişaburŞirazTebriz
Kolektif

150,00 TL
Tükendi
9786258260205
971839
Orta Çağ Türk İslam Şehirleri 2-HalepHemedanKudüsNişaburŞirazTebriz
Orta Çağ Türk İslam Şehirleri 2-HalepHemedanKudüsNişaburŞirazTebriz
150.00

Türk şehirleri, Türkistan'ın kendine özgü iklim ve coğrafya şartları içinde ve Türk düşüncesinin, kültür ve medeniyetinin bir ürünü olarak ortaya çıktı. Türkistan'dan Orta Avrupa'ya, Karadeniz'in kuzeyinden Yemen ve Umman'a kadar uzanarak geniş sahada faaliyet gösteren Türk devletleri, hâkimiyet coğrafyalarını Türk İslam düşüncesinin ve hayat felsefesinin maddi ve manevi unsurlarıyla bezeyerek zamana ve mekâna iz bıraktılar. Bu izlerin en belirgin şekilde müşahede edildiği yerler; insan, toplum ve devlet hayatının, ticaret ve ekonominin, mimari ve sanatın merkezi olan Türk İslam şehirleriydi.

Orta Çağ Türk İslam Şehirleri serisinin ikinci kitabı, Türk İslam kültür ve medeniyetinin zamana ve mekâna bıraktığı en canlı ve zengin izlerini barındıran Nişabur, Tebriz, Hemedan, Şiraz, Halep, Kudüs şehirlerini konu alıyor.

Bu kitapta, Türklerin zamana ve mekâna bıraktığı izleri, kuruluş efsanelerinden fizikî özelliklerine, tanıklık ettikleri siyasî ve askerî olaylardan sosyal ve ekonomik yönlerine, etnik ve dinî vaziyetlerinden kültürel ve medenî müesseselerine kadar hemen her yönüyle ele aldığımız kadim Türk-İslam şehirleri üzerinden okuyacaksınız.(Tanıtım Bülteninden)


Kapat