9786051912448
948372
Din Sorgulanıyor
Din Sorgulanıyor
120.00

Elinizdeki bu kitap, Türkiye'nin bu önemli gündem maddesi hakkında son iki yılda sosyal medya hesaplarımda, açık ve kapalı muhtelif gruplarda yazdığım yazıların bir derlemesinden oluşmaktadır. Bundan önceki yıllarda yazdığım yazıları, makaleleri ve denemeler yine Alter Yayıncılık tarafından “Yüzleşme” adıyla üç cilt olarak yayımlandı. Bu kitabı “Yüzleşme” serisinden bağımsız olarak hazırlamamın ve “Din Sorgulanıyor” ismini vermemin nedeni ise, bu kitapta sadece din eleştirilerine yer vermiş olmamdır. Yüzleşme serisinde de din eleştirileri çok önemli bir yer tutuyor ama tek konu bu değildi. Güncel siyaset, güncel olaylar, sosyal ilişkiler ve muhtelif konulara dair kısa denemeler de o kitaplarda yer almıştı. Ancak “Din Sorgulanıyor” kitabının tek bir konusu var; muhtelif açılardan din eleştirisi ve tartışmaları.
Yazılarımda sorgulanan dinde genel olarak tüm dinler hedef alınmakla birlikte eleştiriler ve tartışmalar özel anlamda “İslam Dini” üzerinden yürütülmüştür. Çünkü̈ yaşadığımız ülke Müslüman bir ülkedir, normal olarak tartışmalar da İslam üzerinden yürümektedir. Eğer Hindistan'da yaşasaydıkmuhtemelen din tartışmalarını Hinduluk üzerinden yürütürdük.
“Din nasıl eleştirilir?” veya “Dinin sorgulanmasında yöntem ne olmalıdır?” konusu da önemli bir konudur. Bu yüzden kitabı yazıları yazdığım tarih sırasına göre derlediğim hâlde ilk sıralarda yer alan yazıları, bu tarih sıralamasını dikkate almadan, din eleştirisi üzerine yazdığım yazılardan seçtim.(Tanıtım Bülteninden)


Kapat