9786254102325
897463
16 Ocak Gecesi
16 Ocak Gecesi
111.20

Bjorn Faulkner. Tüm dünya onu uluslararası çapta başarılı, devasa bir finans imparatorluğunu yöneten bir iş adamı olarak görüyordu. Hiç yanından ayırmadığı sekreteri ve metresi içinse Faulkner zihniyle, kalbiyle ve bedeniyle hizmet edeceği tanrısal bir kahramandı. Aristokrat bir aileye mensup genç karısı ona evcilleştirebileceği, yönetebileceği bir av olarak bakıyor, milyoner kayınpederi ise Faulkner’a, onu tek bir hatasında yok edebilecekmiş gibi muamele ediyordu.

Peki pek çok insanın hayatının odak noktası olan meşhur iş adamı Bjorn Faulkner gerçekte kimdi? Nasıl bir adamdı? Ayn Rand bu sarsıcı oyunda kararı okuyucuya bıraktı.

İlk bakışta 16 Ocak Gecesi zeki ve amansız bir adamın yükselişini ve yıkımını anlatan etkileyici bir drama olarak tanımlanabilir. Ancak daha derine inildiğinde bu eser Ayn Rand’ın, bir insanın sahip olabileceği gücü ve zayıflıkları simgesel olarak canlandırdığı felsefi bir araştırmaya dönüşüyor. Broadway’de sahnelenmesiyle gelen ilk başarının ardından 16 Ocak Gecesi on yıllardır tüm dünyada büyük bir ilgiyle yorumlanmaya devam ediyor. 


AYN RAND, 2 Şubat 1905’te Rusya’nın St. Petersburg kentinde doğdu. İlk romanı Yaşamak İstiyorum 1936 yılında basıldı, onu Ego takip etti. 1943’te Hayatın Kaynağı’nın yayımlanmasıyla birlikte büyük bir başarı yakaladı. Rand’ın felsefesi Objektivizm tüm dünyada ilgi çekti ve etkileri halen popüler düşünce üzerinde görülmektedir. Ayn Rand 1982 yılında hayata gözlerini yumdu.  

Kapat