Yeni Entelektüel İçin Ayn Rand

Yeni Entelektüel İçin
Ayn Rand

%20 İNDİRİM
249,00 TL
199,20 TL
Tükendi
9786254102417
897466
Yeni Entelektüel İçin
Yeni Entelektüel İçin
199.20

Çağımızda kabul gören felsefi öğretilere ve bu öğretilerin yarattığı “suçluluk duygusu, panik, umutsuzluk, bıkkınlık ve bahanelerin ardına saklanma atmosferine” karşı koyan ilk kurgu dışı Ayn Rand eseri.

Bugün de altmış yıl önce olduğu kadar geçerli olan Yeni Entelektüel İçin, varoluşla ilgili tüm parçaların yerli yerine oturduğu bir bakış açısı kazanmak isteyen herkes için Ayn Rand felsefesinin temellerini ortaya koyuyor. Esere ismini veren makalede Ayn Rand, Batı kültürünün bir analizini yapıp gelişiminin, güç kaybedişinin ve iflasının altında yatan nedenleri tartışıyor, ardından entelektüel bir yeniden doğuş için yapılması gerekenlere işaret ediyor.

Felsefenin en tartışmalı figürlerinden biri olan Ayn Rand ahlak felsefesinin ve özgecilik ile fedakârlık etiğinin tam zıddı olan rasyonel bir bencillik etiğinin savunucusuydu. Bu ahlak felsefesinin temel taşları, yani Rand’ın deyimiyle “yeryüzünde yaşama felsefesi” Yeni Entelektüel İçin eserinde capcanlı bir anlatımla aktarılıyor.


AYN RAND, 2 Şubat 1905’te Rusya’nın St. Petersburg kentinde doğdu. İlk romanı Yaşamak İstiyorum 1936 yılında basıldı, onu Ego takip etti. 1943’te Hayatın Kaynağı’nın yayımlanmasıyla birlikte büyük bir başarı yakaladı. Rand’ın felsefesi Objektivizm tüm dünyada ilgi çekti ve etkileri halen popüler düşünce üzerinde görülmektedir. Ayn Rand 1982 yılında hayata gözlerini yumdu.  

Kapat