9786057158093
955967
Makul Bir Yaşam
Makul Bir Yaşam
130.00

Acı ve yoksunlukla dolu bir dünyada umutsuzluğa kapılmak oldukça kolaydır, daha fazlasını yapmadığımız için kendimizi yargılamak da öyle. Sahip olduğumuz her şeyi feda etsek ve kendimizi iyi işler yapmaya adasak bile, bu dünyanın tüm sorunlarını çözemeyiz. Öyleyse, yapmamız gereken nedir? Daha azı ahlaki bir başarısızlık mıdır? Bu kadar özgeci adımlar atmadan da temelde makul bir yaşam sürdürebilir miyiz?


Todd May'in bu sorulara bazı cevapları var. May, aldığımız her kararda ahlak timsali örnek vatandaşlar gibi davranmamızı öğütleyen bir filozof değil. Bunun yerine gerçekçi davranıp ideallere göre yaşamanın bitmek bilmez bir mücadele olduğunu savunan May, serinin üçüncü kitabı olan Makul Bir Yaşam'da, ahlaki değerlerimizi mantıklı bir şekilde yeniden şekillendiren ve makul bir yaşam sürmenin ne anlama geldiğini tanımlayan yeni bir akım geliştiriyor, etrafımızdaki karmaşık dünyaya dahil olmamız için felsefi içgörüleri nasıl kullanabileceğimizi gösteriyor.


Ahlakın doruklarına tırmanan o yaratığa buralarda pek ender rastlanır. Böyle örneklerin varlığı inkâr edilemez belki ama çoğumuz onlardan değiliz. Ama çoğumuz başkalarını boş verip yalnızca kendisine fayda sağlamaya çalışan saf egoistler de değiliz. Kendimiz hakkında bu şekilde düşünmüyoruz ve böyle yapmakta da haklıyız. Üstelik ahlaki bakımdan en iyi halimizi deneyimliyor olmasak ve hatta bunu yapmaya gücümüz yetmese bile, çoğumuz ahlaki açıdan daha iyi hale gelmeye açık varlıklarız.(Tanıtım Bülteninden)


Kapat