9786056998768
928940
Sağlık İçin Sağlıklı Besin
Sağlık İçin Sağlıklı Besin
53.00

Beslenme; büyüme, gelişme, hücrelerin onarımı, canlılığı sürdürme, sağlıklı, kaliteli, uzun yaşamak, günlük enerji ihtiyacını karşılamak için, sağlıklı besinleri, yeterli ve dengeli ve sağlıklı şekilde, düzenli olarak tüketmeye denir.

Günümüzde sağlıklı besini bulma, seçme ve sağlıklı şekilde tüketme başlı başına bir iş haline geldi. Yenilebilen her gıda maddesi, üretimin ilk aşamasından son aşama olan tüketime kadar ki yolculuğunun tüm basamaklarında insan sağlığı için gerekli kural ve kanunlara uyularak elde edilmiş olmalıdır. Bu nedenle sağlıklı besin nasıl olmalı ve vücudumuza ne gibi yararları var, nasıl tüketilmeli gibi sorulardan yola çıkarak temel besin maddelerinin önem ve içeriklerini araştırıp her besin hakkında ki bilgileri güncelleyerek tek tek ve uzun uzun anlattığım yazılarımı, sizlere faydalı olmasını umarak bu kitapta toplamayı uygun buldum.

Hayatta, her şeyin başı “sağlık” deriz. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sağlığı; fizyolojik, psikolojik ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir diye tanımlıyor. Kişinin fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden uyum içindeki tam iyilik halinin sağlanabilmesi ve korunabilmesi ise sağlıklı olmaya ve hayatın devamı için sağlıklı besin tüketmeye bağlıdır. Bende bir Gıda Teknolojisi Öğretmeni olarak kırk senedir çok önem verdiğim bu konulardaki birikimlerimi sizlerle paylaşmak adına, rehber niteliğindeki “Sağlık İçin Sağlıklı Besin “adlı bu eseri siz sevgili okuyuculara en faydalı olacak şekilde hazırlamak üzere yola çıktım. Ümit ederim amacına ulaşmıştır.(Tanıtım Bülteninden)


Kapat