Sergüzeşt (Eleştirel Basım) Samipaşazade Sezai

Sergüzeşt (Eleştirel Basım)
Samipaşazade Sezai

%20 İNDİRİM
100,00 TL
80,00 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9789750532733
902336
Sergüzeşt (Eleştirel Basım)
Sergüzeşt (Eleştirel Basım)
80.00

Samipaşazade Sezai, Sergüzeşt'te döneminin en büyük toplumsalgerçeklerinden biri olan esirliğin yakıcılığını tüm yönleriyleanlatıyor.

Samipaşazade Sezai'nin, Kafkasya'da esir tüccarları tarafındankaçırılan ve memleketinden uzaklara, İstanbul'a getirilen küçükDilber'in genç bir kadın olma sürecinde yaşadığı acıları, konaklardaçektiği zorlukları, aşka dair hayal kırıklıklarını anlattığı Sergüzeşt,aynı zamanda özgürlükçü fikirlerle tanışmaya başlayan Tanzimataydınının esaret olgusuna yönelttiği bir eleştiri olarak da öne çıkar.

Romanın 1888 yılında yapılan ilk baskısını 1924 yılında yayımlanannüshayla karşılaştırarak hazırlanan eleştirel basımda bu sayede,hem yazarın hem de bahsedilen dönemlerin edebiyat anlayışındakideğişim gösterilirken, aynı zamanda dipnotlarla, günümüzokurunun metni ve metnin geçtiği zamanı daha detaylı bir biçimdeanlamasının da imkânı yaratılıyor.

“[Samipaşazade Sezai'nin] eserinin en büyük meziyeti tasvirlerininfevkalade olmasıyla beraber fenn ü hakikat dairesindençıkmamasıdır.”
NAMIK KEMAL

Kapat