Parlak Yıldızlardık O Zaman Tülin Ural

Parlak Yıldızlardık O Zaman
Kültür Çalışmaları - Meral Özbek'e Armağan 1
Tülin Ural, Bahadır Vural

%20 İNDİRİM
113,00 TL
90,40 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9789750531446
880788
Parlak Yıldızlardık O Zaman
Parlak Yıldızlardık O Zaman Kültür Çalışmaları - Meral Özbek'e Armağan 1
90.40

“Postmodernizm rüzgârının şiddetli esintisinde modernizm zaten sıklıklaeleştirilmekteyken Meral Özbek'in yazdıklarında yeni olan, modernitenin açtığıimkânları da gösterebilmesiydi. Böylelikle modernite havada süzülen, sadecekavramlarla bezenmiş bir mega kavram olmaktan çıkıp, yeniden yere, bizlerindünyasına inmiş ve daha da önemlisi, ‘Kimin yaşamı?' (öyle ise ‘Kimin sosyolojisi?')sorusunu bir kez daha ve kuvvetle gündeme sokmuştu. İngiliz Kültürel Çalışmalargeleneğinden beslenen bu bakış kültürün politik bir mücadele alanı olarak nasılokunabileceğini gösteriyordu. (…) Meral Özbek, kültürün politikayla ilgisini, hemde diri ve dinamik bir politik kamusal alan olarak nasıl yeniden kurulabileceğinihatırlatır. ”

Tülin Ural

Türkiye'de kültür incelemelerinin gelişmesinde, özellikle popüler kültürün sosyalteorinin “muteber” bir konusu haline gelmesinde öncü rol oynayan Meral Özbek'earmağan olarak hazırlanan bir derleme Parlak Yıldızlardık O Zaman. Sinemadanedebiyata uzanan yazılar, gündelik hayatın içindeki sınıf mücadelelerinin,toplumsal cinsiyet meselelerinin, insan varoluşunun canlı görünümlerini sunuyor.

“Erkeklik Sözleşmesi”ni şarkıcı Bergen'in çilesi üzerinden çözümlemek,sinemadaki öğretmen tiplemelerinin bize anlattığına bakmak, edebiyat vesinema yapıtlarında belleğin, duyguların renklerini ayırt etmek, kadınlıkdeneyimlerinin ve imgelerinin seyrini izlemek… geniş ve açık bir okuma ufkusunuyor. Nilgün Abisel, Umut Tümay Arslan, Narin Bağdatlı, Hülya Bulut, AylinSayın Gönenç, Sibel Kır, Eser Köker, Feryal Saygılıgil, Seval Şahin, Bahadır Vural,Egemen Yılgür ve Levent Yılmazok'un katkılarıyla.

Kapat