Paragone - Sanatların Karşılaştırılması Leonardo Da Vinci

Paragone - Sanatların Karşılaştırılması
Leonardo Da Vinci

%10 İNDİRİM
70,00 TL
63,00 TL
Temin süresi 7 iş günüdür.
9786052988695
885183
Paragone - Sanatların Karşılaştırılması
Paragone - Sanatların Karşılaştırılması
63.00

Yaşamı, yapıtları ve yazdıklarıyla sanat ve tarih sayfalarındaözgün yerini alan Leonardo da Vinci ardında 7000 sayfalık yazıve çizimlerden oluşan notlar bırakmıştır. Da Vinci'ninölümünden sonra öğrencisi Francesco Mezzi'nin, bunotlardan derlediği Resim Kitabı'nın ilk bölümü Paragone
delle arti (Sanatların Karşılaştırılması) veya kısaca Paragone(Karşılaştırma) adıyla bilinmektedir. Resim sanatının temelleriüzerine notlardan oluşan bölümde Leonardo da Vinci, resimsanatını şiir, heykel ve müzikle karşılaştırır. Ressamın şair,heykelci ve müzisyen karşısındaki üstünlüğünü dilegetirdikten sonra resmin bilim ve felsefeyle olan ilişkisini deortaya koyar.

Elinizdeki baskıda, özgün metinle KemalAtakay'ın ustalıklı çevirisini karşılıklı sayfalarda okuyacaksınız.“Ressam, insanın aklına gelebilecek her şeyin efendisidir,çünkü ressam onu kendinden geçiren güzellikler görmeyi arzuederse, bu güzellikleri yaratmak elindedir; keza insanıkorkutan, maskaraca ve gülünç olan ya da gerçekten acımahissi uyandıran şeyler görmek isterse, bunların efendisi veyaratıcısıdır.”

Kapat