Özleştirme Durdurulamaz Ömer Asım Aksoy

Özleştirme Durdurulamaz
Ömer Asım Aksoy

%5 İNDİRİM
160,00 TL
152,00 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9789751044327
940444
Özleştirme Durdurulamaz
Özleştirme Durdurulamaz
152.00

1941'de adım attığı Türk Dil Kurumu'na otuz yıldan daha uzun bir süre, yönetim kurulu başkanlığı da dahil olmak üzere önemli hizmetler sunmuş olan Ömer Asım Aksoy, ömrünü Türkçenin gelişmesine ve Dil Devrimi'nin sağlamlaşmasına adamış bir fikir insanıdır.


Özleştirme Durdurulamaz, Ömer Asım Aksoy'un 1965 ila 1973 yılları arasında Türk Dili dergisinde yayımlanmış otuz dört yazısını bir araya getiriyor. Yazar, bu metinlerle Dil Devrimi'ne ve onun temel yapıtaşlarından olan Türk Dil Kurumu'na yönelik saldırılara fikri düzeyde cevaplar vermiş, çetin bir kalem mücadelesi sergilemiştir. “Gerçek Atatürkçü, dilde de Atatürkçü olur” ülküsüyle hareket eden Aksoy, Dil Devrimi'nin temel ilkelerinden asla taviz vermemiştir. Bununla birlikte bu eserde bir araya getirilen metinlerde, bu çetin mücadelelerin entelektüel düzeyde gerçekleştirildiği ve okura bir dil lezzeti sunduğu da gözlenmektedir.


Bu kıymetli eserin yayınevimizce gözden geçirilmiş yeni baskısı; akademisyenler, dilbilimciler ve kültür bilincine sahip okurlar için değeri yadsınamaz bir başucu kitabı olacaktır.(Tanıtım Bülteninden)


Kapat