Osmanlı Klasik Çağında Hanedan Devlet ve Toplum %15 indirimli Feridun

Osmanlı Klasik Çağında Hanedan Devlet ve Toplum
Feridun M. Emecen

%5 İNDİRİM
325,00 TL
308,75 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9789752448629
740830
Osmanlı Klasik Çağında Hanedan Devlet ve Toplum
Osmanlı Klasik Çağında Hanedan Devlet ve Toplum
308.75

Osmanlı Devleti'nin güçlü bürokratik geleneği nereden geliyordu? Kutsi bir yere oturtulan “hanedan”ın nasıl bir yapısı vardı? Osmanlı “devlet” yapısının işleyiş mekanizmaları nelerdi? Mühimme ve ahkâm defterleri ne gibi bir önem arz ederdi? Böylesine çok milletli bir “toplum” nasıl huzur içinde bir arada yönetiliyordu?

Çağına göre son derece iyi organize olmuş devlet yapısı, bürokratik oluşumu, toplumsal ve idari tabakalaşması Osmanlı Beyliği'ni benzerlerinden ayırmış ve bir“Cihan Devleti” olmasını sağlamıştır. “Osmanlı Klasik Çağı” serisinin son kitabı olan Osmanlı Klasik Çağında Hanedan, Devlet ve Toplum, daha çok Osmanlı hanedan yapısı, bürokrasisi, devletin işleyiş mekanizması,bununla ilgili resmî kayıtların niteliği, toplum yapısı, hukukî statüler gibi muhtelif konuları eşi görülmemişbir titizlikle ele almaktadır.

Feridun M. Emecen'in yıllara yayılan çalışmalarının sonucu olan bu eser Osmanlı Klasik Çağında Siyaset ile Osmanlı Klasik Çağında Savaş adlı kitaplarını tamamlayan bir özellik de taşımakta. Böylece “Osmanlı Klasik Çağı” üçlemesi bu kitapla tamamlanmaktadır.

Kapat