Kimliği Terennüm Etmek Kamran Elend

Kimliği Terennüm Etmek
Erivan Radyosu Kürtçe Yayını
Kamran Elend

%20 İNDİRİM
30,00 TL
24,00 TL
Tükendi
9789750531859
889548
Kimliği Terennüm Etmek
Kimliği Terennüm Etmek Erivan Radyosu Kürtçe Yayını
24.00

“‘Bütün Kürtler kardeştir' fikrini yayan radyo, Kürtlüğün saltantropolojik/etnografik bir veri olmaktan çıkarak yeniden politikbir nitelik kazanma sürecini hızlandırmıştır. Kendal Nezan'ın1970'lerin ikinci yarısında UNESCO'nun da desteğiyle radyonunrepertuarından küçük bir seçme yayınlaması ve repertuarıntümünün 2010-2020'de sanal alanda erişime açılması ise, ‘Erivantecrübesi'nin aynı zamanda Kürt kültür tarihinde bir kilometretaşıoluşturduğunu da göstermektedir.”

Hamit Bozarslan

Kamran Elend, Kimliği Terennüm Etmek - Erivan Radyosu KürtçeYayını'nda Kürt kimliğiyle Erivan Radyosu arasındaki güçlü ilişkiyiele alıyor. Sovyetler'de yaşayan ve azınlık olan Kürtlerin ErivanRadyosu Kürtçe Servisi aracılığıyla Sovyetler dışındaki Kürtlere,özellikle de Türkiye'deki Kürtlere nasıl ulaştıklarını, Türkiye'dekiKürtlerin kendi sınırları dışında ama yine kendi dillerindeki birdünyayla nasıl tanıştıklarını anlatıyor. Bunu yaparken, belleğindeErivan Radyosu'yla ilgili anıları olan kişilerle yaptığı görüşmelerdenyararlanıyor, sözlü tarihin değerini bir kez daha hatırlatıyor.

“Radyo”yu başlı başına ele almayı da ihmal etmeyen Elend, SovyetKürtlerini, dönemin siyasi koşullarını, radyonun insanlar için neifade ettiğini de anlatısına ekliyor.

Kapat