Karanlık Zamanlarda İnsanlar Hannah Arendt

Karanlık Zamanlarda İnsanlar
Hannah Arendt

242,00 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9789750533181
908641
Karanlık Zamanlarda İnsanlar
Karanlık Zamanlarda İnsanlar
242.00

Bir dizi felsefeci ve edebiyatçının entelektüel portresinden oluşan bu kitap, HannahArendt'in külliyatında kendine özgü, farklı bir parçadır. Arendt ele alınan yazarlarındüşünsel portrelerini çizerken, sanki onların problemlerini ve arayışlarını kendileriyletartışıyor. Bu arada kendi sorularının da peşindedir; Kamusal'ın, Siyasi'nin, İnsani'nin,“İyi” ve “Doğru”nun anlamını, bu entelektüellerin düşünsel deneyimlerinin tartısınavurur. Kitabın, Arendt'in en “edebi” anlatımlı eseri olduğu da söylenebilir.Arendt'in andığı ve üzerine düşündüğü yazarlar, büyük siyasi felâketlerle, ağır ahlâkisarsıntılarla, trajik sorularla yüzleşmişşahsiyetlerdir. Karanlık Zamanlarda İnsanlar adıburadan geliyor; bütün yazıları kat eden mesele, karanlık zamanlarda insan olma veinsan kalma sınavıdır.

Karanlık Zamanlarda İnsanlar'da, Arendt'in Walter Benjamin, Bertolt Brecht, HermannBroch, Isak Dinesen (Karen Blixen), Waldemar Gurian, Randall Jarrell, Karl Jaspers,Gotthold Ephraim Lessing, Rosa Luxemburg ve Angelo Giuseppe Roncalli hakkındadenemeleri yer alıyor.

“Karanlık Zamanlar'a tanık olmak, tekrar edelim, o zamanın içinde olmak, oradayaşamaktır. Bu yaşamanın özel alanın ilgilerine kendi ‘oda'sına kapanmadığı bir tarzınaçığa vurulduğu yaşamları okuyacağımız bu kitap, tanıklığın o zamanı konuşmak daolduğunu anlatıyor. Olan biteni görmek ve konuşmanın her bir tarzının bizi diğerlerinebağladığı ve dünyaya ait olmaklığımızı açığa vurduğunu, bunun da politik eyleminkendisi olduğunu okuduğumuz bu yaşamöyküleri, dünyaya karşı sorumluluğumuzundünyayı görme kapasitemizde yattığını da gösteriyor.”
Nilgün Toker

Kapat