İstanbul'u Bul Bana Hulki Aktunç

İstanbul'u Bul Bana
Hulki Aktunç

%30 İNDİRİM
110,00 TL
77,00 TL
Temin süresi 8 iş günüdür.
9789750859632
977194
İstanbul'u Bul Bana
İstanbul'u Bul Bana
77.00

İstanbul'u Bul Bana Hulki Aktunç'un Kostantıniyye Haberleri (1989-1993) gazetesine yazdığı deneme¬lerden oluşuyor. Gazetenin ilk sayısından itibaren “İstanbul'u Bul Bana” başlığı altında yazan Aktunç, İstanbul'un argosunu, sokaklarını, ayazmalarını, deli¬lerini konu etti, hayatında iz bırakmış İstanbulluların portrelerini çıkardı.
Kitabı hazırlayarak hem İstanbul kaynakçasına hem de Hulki Aktunç külliyatına bir yenisini ekleyen Bengü Vahapoğlu, “Aktunç'un ayrıntılara karşı özenli, bilge, eleştirel ama aynı zamanda sevecen bakışı okurun İstanbul'a dair yeni bir perspektif geliştirmesine yar¬dımcı olacaktır” diyor.
Kent sözcüğünü sever misiniz? Sevmezseniz, şehir keli¬mesini mi seversiniz? Bir yerde mi okudum, yoksa ben mi yazdımdı, anımsayamıyorum... Şehir bana İstanbul'u anlatır, kent ise Ankara'yı. Nedenini tartışıyorum kendi kendime. Örneğin, Taşkent şehir midir? Hollywood'un arabesk takıldığı sıralar çekilmiş bazı filmlerde görülen, tebeşirden yapılmış, Arap kubbeli, hurma ağaçlı, sözde masal yerleşmeleri kenttir bal gibi; onlara “ş” ve “h”nin hakkını vererek şehir demek kolay değil. Şehir, tarihtir; kent ise yeni bir türeyişi simgeler. Şehir, hikâyedir; kent, öyküdür. Ve evet, çünkü şehir kelimedir, kent sözcüktür.(Tanıtım Bülteninden)


Kapat