9786258202090
963986
Retrospektif Resim Sergisi Kataloğu 2022
Retrospektif Resim Sergisi Kataloğu 2022
170.00

Prof. Dr. İsmet Çavuşoğlu, Türkiye, Bulgaristan, Almanya, İngiltere ve Belçika'da toplam 78 kişisel sergi açmıştır, onun bu sergisi 79. kişisel sergisidir. Yüzün üzerinde Ulusal ve Uluslararası karma sergilere eserleri ile katılmış ve sempozyum çalışmalarına iştirak etmiştir. Sanat alanında 10 ödül sahibidir. 1000'in üzerinde eserleri Türkiye ve Dünya Galeri, Müzeleri ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır.

50. sanat yılında Çavuşoğlu, Retrospektif nitelikte, çeşitli dönemlerinden bir seçki ile karşımıza çıkmaktadır. Retrospektif sergisi, 1978 yılından günümüze kadar onun tüm sanat dönemlerini özetleyen yağlıboya, akrilik, desen çalışmaları ve suluboyalardan seçilmiş olan toplam 90 eserden oluşmaktadır.

Çavuşoğlu'nun sanatını Bulgaristan Dönemi ve Türkiye Dönemi olarak tanımlayabiliriz. Bulgaristan'da ünlü ressamlar arasına girmiş bir sanatçıdır. Ressamlar Birliği üyesi iken, 1989 yılında Türkiye'ye göç etmiş ve İstanbul'a yerleşmiştir. Uzun yıllar Beykoz sahili'nde, Boğaz'da, Taksim'de, Asmalı Mescit'teki atölyelerinde yoğun eserler üretmiş olan sanatçı, halen Kadıköy'deki atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Realistik ve klasik sanat anlayışından sonra ekspresyonist, minimalist, bazen soyut ve soyutlama, bazen de plastik fantezilerin de yer aldığı eserler üzerinde çalışmıştır. En son 2016 yılında suluboya alanında jüri özel ödülüne layık görülmüş, kendine özgü bir anlayışı benimsemiş ve yağlıboya ile akrilik tekniklerinin paralelinde büyük başarılara imza atmıştır. Ayrıca Duvar resmi alanında da başarılı çalışmalar yapmıştır. Kocaeli Üniveresitesi Umuttepe Kampüsü'nde yaklaşık 1000m2 mozaik ve 90m2 fresk uygulamaları gerçekleştirmişltir. Kocaeli Üniversitesi'nde Sgrafito çalışmaları da yapmıştır.

Sanatçı kombinatif ve eşzamanlı olarak soyutlama, ekspresyonist ve fantastik bir anlatımı benimsemiştir. Ayrıca Dünyanın farklı ülkelerindeki müze ve galerilerde araştırmalar yapmış ve makaleler yazmıştır. Sempozyum ve kongrelerde sanat ve sanatçılar üzerine onlarca bildiri sunmuştur. İsmet Çavuşoğlu Prof. Dr. Ayla Ersoy'un “500 Türk Sanatçısı” ve “Türk Resim Sanatçıları” kitaplarında, Prof. Dr. Kaya Özsezgin'in “Türk Plastik Sanatçıları”, Bulgaristan'da yeni çıkan “Targoviştede Ressamlar” kitabında biyografisi ve eserleri ile yer almaktadır.
Başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

Prof. Dr. Erol Yıldır
(Tanıtım Bülteninden)


Kapat