İnşaat Ya Resulullah %15 indirimli Tanıl Bora

İnşaat Ya Resulullah
Tanıl Bora

%5 İNDİRİM
135,00 TL
128,25 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9789750519055
637836
İnşaat Ya Resulullah
İnşaat Ya Resulullah
128.25

‘Şefaat ya resullulah' niyazından uyarlandığını herkesin anlayacağı bu slogan,İslâmcı menşeli liberal-muhafazakâr siyaset pratiğinin bir hicviyesidir. İnşaatsektörü, AKP iktidarının ekonomi politiğini çözümlemek için kilit bir alan. Onunpolitik mitolojisini anlamak için de öyle…”

“Ülkenin şantiyeye dönmesi”, nicedir, gururla söylenen, göğüs şişiren bir politikmecazdır. Birçok başka sektörü canlandıran etkisiyle büyük bir iktisadî kıymetbiçiliyor inşaata; bütün ekonominin bütün ayıplarını giderecek bir sihirli kuvvetgibi bakılıyor. Dahası, kalkınmanın, refahın, zenginliğin simgesi olarak, bir fetişkıymeti taşıyor. Bir zengin sınıfının yaratılmasında ciddi payı olduğu, zaten aşikâr!

Elinizdeki derleme, inşaat ‘olayını' birçok cephesiyle ele alan makaleleri bir arayagetiriyor. İnşaatın rant dağıtımından korporatizme uzanan ekonomi-politikhikmeti… Mülkiyetten büyümeye hâlelenen “manevî”-psikolojik hikmeti…

Cami mimarlığı, “kubbe” imgesi… “Büyüklük” tutkusu... İnşaat projelerinin şehirtoplum-insan tasavvurlarıyla alakası… İnşaatçiliğin meslekî şehveti ve “Şantiyelerkralı” Ali Ağaoğlu… Depremlerin öğretemediği…

Mehmet Atlı, Osman Balaban, Tuncay Bilecen, Tanıl Bora, Ayşe Çavdar, ErbaturÇavuşoğlu, İhsan Eliaçık, Neşe Gurallar, Sinan T. Gülhan, Mehmet Penbecioğlu,Özgür Taburoğlu ve H. Bahadır Türk'ün yazılarıyla.

Kapat