George Orwell Kitapları İthaki'de!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

George Orwell kitapları, İthaki yayınları tarafından yeni basımları ile kitaplığınıza eklenecek. Kitapların birçok kişi tarafından çevrildiği Begüm Kovulmaz (Hayvan Çiftliği, 1984, Rahat Bir Nefes İçin), Enis Köksaldı (Katalonya'ya Selam), Zühre İlkgelen (Wigan İskelesi Yolu, Paris ve Londra'da Beş Parasız), Niran Elçi (Papazın Kızı) çevirileriyle kitapları sizler için derledik.

 George Orwell, ya da asıl adıyla Eric Arthur Blair (d. 25 Haziran 1903, Bihar; ö. 21 Ocak 1950, Londra), 20. yüzyıl İngiliz edebiyatının önde gelen kalemleri arasındadır. Orwell'in hayatı, sonradan yazılarını etkileyecek olan deneyimlerle doludur.

(KAYNAK: https://tr.wikipedia.org/wiki/George_Orwell)

 

1. 1984

Yıl 1984. Savaş ve devrimden sonra değişmiş, tanınmayacak halde bir dünya. Bu dünyayı kontrol eden üç büyük ülke: Okyanusya, Avrasya ve Şarkasya.

Okyanusya'da iktidarı elinde tutan Parti. Parti'nin sureti Büyük Birader. Herkesin gece gündüz, adım adım izlendiği bir düzen. Eylemleri ve hatta düşünceleri kontrol altında tutan düşünce polisi.

2. Hayvan Çiftliği

Hayvanlar her ne kadar domuzların izinden gitse de kurdukları düzen demokratikti. En nihayetinde tüm hayvanlar eşitti. Ama gerçekten öyle miydi? İnsanların rolünü üstlenmeye başlayan domuzlar günbegün gücü ele alacak, hayvanlar ise otorite sahipleri değişse de otoritenin değişmediğini göreceklerdi.

3. Paris ve Londra'da Beş Parasız

Her tarafı böceklerle dolu oteldeki karakterlerden başlar yazmaya, aç kalmanın gerçekten ne anlama geldiğini, restoranların mutfaklarındaki emek sömürüsünün ne kadar ileri gittiğini ortaya serer ama onlarla beraber bu hayata gülmeyi de bırakmaz. Evsizlerin göçebe yaşamlarına, bu insanların kaldıkları çeşitli sığınma yerlerindeki hayat koşullarına çevirir. Aklındaki soru gayet nettir: Evsizler neden vardır? Paris ve Londra'da Beş Parası yokmuş gibi yapılan bir sosyal sınıfın üzerine ışık tutan sarsıcı bir yoksulluk portresi.

4. Rahat Bir Nefes İçin

George Bowling, kırk beş yaşında, evli ve çocuklu, gittikçe kilo alan bir sigortacıdır. Geleceğe dair bir korku büyüyordur aklında. İkinci Dünya Savaşı'nın kapıda olduğu günlerdir sonuçta. Bowling uzaklaşmalı, yaşadığı yeri terk edip çocukluğunun masumiyetine, huzuruna geri dönmelidir.

5. Katalonya'ya Selam

Kendisinin daha sonra Barselona'da yaşadıklarına dair, ''İlginç bir şekilde bütün bu deneyim beni insanlığın iyiliğine daha az değil, tersine daha fazla inanırdı'' diyeceği olayları anlattığı Katalonya'ya Selam bir isyanın umutları, ihanetleri ve milis hayatının tabiatına dair mühim bir tarihi belge.

6. Wigan İskelesi Yolu

Fabrika çalışanlarının, madencilerin, işsizlerin hayatlarını irdeler. Bu korkunç yaşam koşullarına katlanılabilir mi, sosyalizm bu koşulları değiştirebilir mi ve sosyalizmin, kapitalizmin en çok sömrdüğü sınıflar tarafından benimsenmemesinin sebepleri nelerdir? Sosyal adaletsizliğe dair öfkeki, dürüst bir kalemle yazılmış.

7. Papazın Kızı

Dorothy Hare uslu bir kızdır, bir papaz olan babasının her istediğini yerine getirir. 1930'ların ekonomik buhranı içindeki İngiltere'de hayat zordur, borçlar biriktikçe birikir. Kilisenin çocuk tiyatrosu için kostümler hazırlayan Dorothy'nin etrafındaki yoksulluktan etkilenmemesiyse mümkün değildir. Derke kendini Londra'da ne yapacağını bilemez bir halde bulur, ipek çoraplar giymiştir., cebinde para da vardır ama kim olduğuna dair hiçbir şey hatırlamıyordur. Papazın kızı, babasının, dininin korunaklı sınırları dışında kalıp toplumsal gerçeklerle aniden yüzleşen bir masumun bir acayip serüveni.

 

Hemen Satın Almak için tıkla!Kapat