İyinin ve Kötünün Ötesinde Friedrich Nietzsche

İyinin ve Kötünün Ötesinde
Friedrich Nietzsche

85,00 TL
Temin süresi 6 iş günüdür.
9786256546318
979553
İyinin ve Kötünün Ötesinde
İyinin ve Kötünün Ötesinde
85.00

İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Nietzsche'nin 1886 yılında yayımladığı, Böyle Buyurdu Zerdüşt'teki fikirleri daha eleştirel bir yaklaşımla ele aldığı eseridir. Nietzsche bu kitapta salt siyah ve beyaz ahlak anlayışının ötesine geçme girişiminde bulunmuştur.
Nietzsche, eski filozofları eleştirel yaklaşımdan uzak olmakla ve ahlak konusunda dogmatik öncülleri körü körüne benimsemekle suçlar. Ona göre bu filozofların kurduğu büyük metafizik sistemlerdeki gibi iyi insanın tam zıddı olarak bir kötü insan yoktur; daha ziyade, aynı temel dürtüler bu ikisinde farklı ifadeler bulmaktadır. Bu kitapta Nietzsche, bilginin bakış açısına göre değişen doğasıyla ve modern insanın içinde bulunduğu tehlikeli durumla korkusuzca yüzleşmesini sağlayan “evetleyici” bir yaklaşım benimsemiş ve onun aracılığıyla yıkıcı bir eleştiriye tabi tuttuğu geleneksel ahlakı geride bırakarak, “iyinin ve kötünün ötesine” ilerlemiştir.
Kitabın birçok yerinde Nietzsche geleceğin felsefesinin nelerle ilgilenmesi gerektiğine dair ipuçları vermiş ve hatta açık ifadeler kullanmıştır.(Tanıtım Bülteninden)


Kapat