Eylülde Dört Yıl - Bir Kurtuluş Savaşı Kitabı Aslı Perker

Eylülde Dört Yıl - Bir Kurtuluş Savaşı Kitabı
Aslı Perker

%15 İNDİRİM
235,00 TL
199,75 TL
Temin süresi 7 iş günüdür.
9786254144066
965584
Eylülde Dört Yıl - Bir Kurtuluş Savaşı Kitabı
Eylülde Dört Yıl - Bir Kurtuluş Savaşı Kitabı
199.75

“Bu kitapta polisiye bir romanın heyecanını, edebi bir romanın inceliğini, tarihi bir romanın sürükleyiciliğini buldum. Son sayfayı okuduğumda, çok sevdiğim bir filmi seyretmişçesine, oturduğum yerden kalkmadan pek çok sahnesi gözümün önünden defalarca geçti. Tarihin edebiyatla birleşmesi böyle olmalı.”

 

–Haluk Oral

 

 

 

2016 yılındaki ilk baskısı VAKİT HAZAN ismiyle yapılan ve 1918-1922 yılları arasında geçen bu roman, Milli Mücadele Dönemi'nde vatanın geldiği durumu ve Handan isimli başkahramanın bir kadın olarak yaşadığı statü karmaşasında kendini bulma yolculuğunu konu ediyor.

 

Handan, babası ve çok sevdiği yardımcıları Ayşe ile beraber yaşamaktadır. Annesi o küçükken vefat etmiş, kendisi Ayşe ile birlikte büyümüştür. Handan'ın annesi, Osmanlı kadını temsiline çok da uymayan, ilerici, günlük yaşamda kendini var edebilen biridir. Fakat bu özellikleri kızına pek tesir etmemiş, babaannesinin de etkisiyle kendi tanımına göre annesinden daha “geri kafalı” biri olmuştur. Bir Osmanlı Paşası olan babasıysa çağdaşlarının aksine, kızının iyi bir eğitim almasına, kendini geliştirmesine destek olan, açık görüşlü bir kişidir.

 

Handan büyüyüp bir genç kız olduğunda ülkede bulunan işgal kuvvetleri dolayısıyla halk ikiye bölünmüş vaziyettedir. Kimi Mustafa Kemal'i ve direnişi desteklerken kimi de Padişah'ın yanında yer alır. Öte yandan, işgal kuvvetlerinin kazanmasını isteyenler de yok değildir. Handan ise babasının aksine, içten içe direnişi desteklemektedir. Verdiği bu karar, tıpkı hikâyenin diğer aktörleri gibi Handan'ın hayatını da onulmaz şekilde değiştirecektir…

 

Kitapları onlarca dile çevrilen Aslı Perker, Osmanlı'nın belirsizliklerle örülü son günlerini arka plana yerleştirdiği bu kitapla, yaşadığımız toprakların geçmişini bilen herkesi etkileyecek bir tarihi kurgu yaratıyor.

 

 

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Kapat