Deliliğe Övgü - Düşünce Dizisi Desiderius Erasmus

Deliliğe Övgü - Düşünce Dizisi
Desiderius Erasmus

45,00 TL
Temin süresi 6 iş günüdür.
9786256546042
976274
Deliliğe Övgü - Düşünce Dizisi
Deliliğe Övgü - Düşünce Dizisi
45.00

Rönesans'ın en önemli isimlerinden biri olan Rotterdamlı Erasmus (1466-1536) hümanist, felsefeci, teolog ve toplumsal eleştirmendi.
Deliliğe Övgü onun en iyi bilinen eseridir. Başlangıçta arkadaşı Sir Thomas More'u eğlendirmek için yazdığı bu hiciv niteliğindeki eser, ortaçağdan modern dünyaya geçişi mükemmel bir şekilde ortaya koyar.
Deliliğe Övgü'de Erasmus, Delilik'i bir tanrıça olarak kişileştirerek bilgelik tanrıçası Minerva'nın tam karşısına koyar. Ancak bunu öylesine zekice kurgular ki zaman zaman bilgelik ile delilik arasında ayrım yapmak zorlaşır. Bir yandan çeşitli kelime oyunlarına başvurarak insanın arzularını, zaaflarını, yanılgılarını, kusurlarını hicvederken, diğer yandan da Delilik'in ağzından dönemin din kurumlarına ciddi eleştiriler yöneltir. Bununla birlikte Erasmus'un övdüğü delilik ilahi bir niteliğe sahiptir ve insan hayatına mutluluk ve haz katmaktadır.
Ortaçağın dogmatizmini terk eden ve Rönesans'taki hümanist hareketin öncül figürlerinden biri haline gelen Erasmus'un zekası, bilgeliği ve eleştirel ruhu sayesinde Deliliğe Övgü bugün güncelliğinden hiçbir şey kaybetmemiştir.
(Tanıtım Bülteninden)


Kapat