Çıkarların Gölgesinde Haçlı Seferleri %20 indirimli Aydın Usta

Çıkarların Gölgesinde Haçlı Seferleri
Aydın Usta

115,00 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9789756480977
440417
Çıkarların Gölgesinde Haçlı Seferleri
Çıkarların Gölgesinde Haçlı Seferleri
115.00

Avrupa'da dinî bir taassubun altında gizlenen siyasî, sosyal ve ekonomik gereklilikler sebebiyle başlatılanHaçlıSeferleri, dünya tarihinin en uzun soluklu mücadelelerinden biridir. Müslümanlar, amaçlarını anlamak konusunda yetersiz kaldıkları bu yeni komşularını, siyasî rakiplerine karşı kullanabilecekleri bir araç gözüyle bakarak fazla önemsememişlerdir.Haçlılarda bu durumdan istifade ederek belki de umulandan çok daha rahat bir şekilde ana hedefleri Kudüs'e ulaşmayı ve Ortadoğu'ya yerleşmeyi başarmışlardır.
Başlangıçtaki heyecan, karmaşa ve ön yargılar aşıldıktan hemen sonra tarafların, siyasî gereksinimlerinin aslında birbirlerinden pek de farklı olmadığı gerçeğini idrak etmeleri güç ve iktidar adına yapılan siyasî ittifakları da beraberinde getirmiştir.
Müslümanlar tarafında Nureddin Mahmud b. Zengi, Selahaddin Eyyûbî ve Memlûklar,Haçlılarsafında ise IX. Louis ve bazı istisnalar dışında 200 yıllık bu mücadeleye yön veren,seferlerinkaderini etkileyen temel olgu, siyasî ve ekonomik gereksinimlerin etrafında şekillenen karşılıklı çıkar ilişkileri olmuştur. Bu türden ilişkiler ise tarihin her döneminde Ortadoğu bölgesinin kaderini şekillendirmiştir. NitekimHaçlıSeferlerisırasında yaşananlarla günümüzde Ortadoğu'da yaşananlar arasında herhangi bir farklılığın olmadığı bu çalışmada görülecektir.

Kapat