Çağdaş Temel Kuramlar %15 indirimli Quentin Skinner

Çağdaş Temel Kuramlar
Quentin Skinner

%5 İNDİRİM
178,00 TL
169,10 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9789750512445
522329
Çağdaş Temel Kuramlar
Çağdaş Temel Kuramlar
169.10

Çağdaş Temel Kuramlar, 20. yüzyılın ikinci yarısında, bilhassa Anglosaksontoplumbilim geleneğine hâkim ampirik ve pozitivist yönteme itiraz olarak ortayaçıkan yaklaşımları ele alıyor. Doğa bilimlerinin, toplum bilimlerinin pratiği içinuygun bir model sunduğu varsayımı karşısında ortaklaşan bu yaklaşımlar, “beşeribilimlerde Teori'ye geri dönüş” olarak inceleniyor.

Gadamer, Derrida, Foucault, Kuhn, Rawls, Habermas, Althusser, LéviStrauss veAnnales Tarih Okulu, her biri kendi alanında uzman kişiler tarafından ele alınıyor.Dönemin entelektüel atmosferini belirleyen isimler, hem kuramsal kişilikleri hemde etkileri çerçevesinde inceleniyor.

Derleme, birbirinden ilk bakışta oldukça farklı görünen kuramsal yaklaşımlarındönemin koşulları içerisinde nasıl bir iz bıraktığını incelerken, diğer yandan farklıisimler üzerine yazılmış makaleler kapsamlı bir değerlendirme imkânı sunuyor.

Bir araya getirilen isimlerin “pozitivizm”e karşı ortaya koyduğu bazı temeltartışmaların ve beşeri bilimlerde yaşanan “geri dönüş”ün de izi sürülüyor.

Çağdaş Temel Kuramlar, toplum bilimlerinde oldukça özel bir dönemi, o dönemişekillendiren tartışmalar etrafında betimliyor. Ele aldığı her isim için değerli birkaynak kitap olma özelliği taşıyan bu derleme, okura keyifli bir okuma deneyimisunuyor.

Kapat