Ankara %15 indirimli Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Ankara
Bütün Eserleri 10
Yakup Kadri Karaosmanoğlu

%5 İNDİRİM
190,00 TL
180,50 TL
Tükendi
9789754701340
382436
Ankara
Ankara Bütün Eserleri 10
180.50

Millî Mücadele yıllarında hiçbir çıkar gözetmeksizin yurtları için çalışanbazı subayların ve politikacıların zaferden sonra “sermaye çevreleriyleilişkileri” ya da “arsa spekülasyonu”, “taahhüt işi” gibi girişimlerlezenginleşmeleri, “inkılap”a boşvermeleri. Romanın kadın kahramanıSelma'nın yaşamı izlenerek Millî Mücadele inancının ateşli dönemleri vesonrası anlatılıyor.

Yirminci yüzyılın ilk yarısında büyük bir üretkenlikle dergilere yazdığışiir, öykü, makale ve eleştri türü yazılarla Türk edebiyatı sahnesineadımını atan Yakup Kadri Karaosmanoğlu, romanları, hikayeleri,denemeleri, oyunları ve anılarıyla, en önemli edebiyatçılarımızarasında yer alır. Üslup özellikleri bakımından Yakup Kadri'nin 1910'dan1974'e dek verdiği eserler Türkçe'nin geçirdiği bütün evreleri yansıtır.Eserlerinin konu ve fikir zenginliği de dil özelliklerinin çeşitliliğindenaşağı kalmaz.

Yakup Kadri'nin Fransız edebiyatı etkisinde başlayanyazarlığı, 1920'lerden sonra özgün bir sese kavuşarak siyasi ve sosyolojikkonulara, tarihe, dönem çatışmalarına ve birey psikolojisi irdelemelerineyönelir. Fecr-i Ati'den yetişmiş ama bunu izleyen elli yıl boyuncatoplumsal koşullar, tarihi süreçler ve bireysel portreleri romanındokusuna işlemek için roman tekniğiyle de boğuşmuş bir yazar olanKaraosmanoğlu'nun eserleri, hala tüketilmemiş ayrıntılarının tartışılıpincelenmesi gereken zengin bir “panoroma”dır.

Kapat