9789759918026
783347
Yolda Üç Kişi
Yolda Üç Kişi
10.23

“Yakup, Leyla ve Halil yollarında gidiyorlardı. Onları düşselbir kavşakta ben buluşturdum. Yol arkadaşlığı yapan birüçlüden çok yazgıları kesişmiş üç kişi gibi geldiler bana.Tanıdığım insanlardı hepsi; içlerinde benden ve sevdiklerimdenparçalar vardı. İyi anlaşacaklarını umuyordum başlangıçta; nevar ki onları oluşturan çizgiler netleştikçe, umduğum gibigeçimli olamayacaklarını anlamak zorunda kaldım.

1997 2. Balkan Şiir Günleri “Genç Erguvan“ Şiir Ödülü

1994 Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü (Ayabakanlar)

Tuna Kiremitçi, şubat 1973'te Eskişehir'de doğdu. İlk şiirleri, Galatasaray Lisesi'nde okuduğu sırada “Varlık” dergisinde yayımlandı (1991). 1994 yılında “Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü”nü kazandı ve aynı yıl ilk şiir kitabı olan “Ayabakanlar” okuyucuyla buluştu.
1997'de ‘Erguvan Balkan Şiir Ödülü'nü Bosnalı şair İzzet Sarayliç'le paylaşan Kiremitçi, sonraki yıllarda “Varlık”, “Gösteri”, “Milliyet Sanat”, “Kitap-lık”, “Nar”, “Sombahar” ve “Aykırı” gibi dergilerde şiir ve denemeleriyle göründü. 1998 yılında ikinci şiir kitabı olan “Akademi” yayımlandı. 2002 yılında ilk romanı “Git Kendini Çok Sevdirmeden” yayımlandı ve o yılın en önemli edebiyat olaylarından biri olarak kabul edildi. 2003'te ise ikinci romanı “Bu İşte Bir Yalnızlık Var” yine geniş bir okuyucu kitlesiyle buluştu.

Tuna Kiremitçi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde sinema eğitimi görmüş, senarist ve yönetmen olarak üç kısa filme imza atmıştır. Ayrıca, kendi kurduğu Kumdan Kaleler topluluğuyla 1996 tarihli bir rock albümü (“Denize Doğru”) hazırlamış ve bu albüme şarkı yazarı, solist, gitarist ve aranjör olarak katkıda bulunmuştur. Yazar halen eşi ve oğluyla birlikte İstanbul'da yaşıyor.

Kapat