Ustura Kemal Haldun Sevel

Ustura Kemal
Eski Bir Hikaye
Haldun Sevel

%40 İNDİRİM
100,00 TL
60,00 TL
9786057178442
912188
Ustura Kemal
Ustura Kemal Eski Bir Hikaye
60.00

Birkaç kuşağın tanıdığı, yıllarca gazetelerde çizgi roman, dergi ve albüm olarak tefrika edilen, 1996 ve 2012’de iki kere diziye uyarlanan Üsküdar kabadayısı Ustura Kemal’i hayal dünyamıza armağan eden Haldun Sevel, eski İstanbul kültürünü ve Millî Mücadele senelerinde yaşananları çizgileriyle aktaran bir usta. Ustura Kemal’in maceraları 1972’nin temmuz ayında Günaydın gazetesi bünyesinde çıkan Gün gazetesinde başladı, 1974’te ise Günaydın’a geçti. Günaydın Almanya, yine Günaydın bünyesinde yayımlanan Kocaeli gazetesi, İzmir Demokrat gazetesi, Tercüman Almanya, Güneş, Akşam ve Hürriyet gazetelerinde de yer aldı, 1970’lerde haftalık dergi şeklinde yayımlandı. 90’larda ve 2000’lerde ise Ustura Kemal albümleri raflarda arz-ı endam etti.

 

Haldun Sevel çocukluğunu geçirdiği Üsküdar’da, Kuvâ-yi Milliye döneminde Anadolu’ya silah ve adam kaçırılmasında rol oynayan eski İstanbul kabadayılarından ilhamla oluşturduğu Ustura Kemal'de, Arnavut kaldırımlı sokakların raconundan semai kahvehanelerine, külhani giyim kuşamından günlük eğlencelerine, yaşayışlarına kadar çok kıymetli detaylara yer vermiştir. Uzun yıllar kaldırım kopuklarıyla, kabadayılığın sözlü kanunlarıyla ters düşenlerle kapışan Ustura Kemal, yeri gelince işgal yıllarının işbirlikçileriyle, casuslarıyla çarpışacak, Anadolu'daki Millî Mücadele için çalışan teşkilatlanmalara dahil olup bileğini ve şanını bu uğurda kullanacaktır.

 

Dark İstanbul Ustura Kemal çizgi roman serisini yeniden edebiyat dünyamıza kazandırırken, hiç yayınlamamış eserleri de ilk kez okuyucusuyla buluşturuyor.

Mehmet Berk Yaltırık

Kapat