Tutiname %15 indirimli Nagihan Gür

Tutiname
Nagihan Gür

%5 İNDİRİM
195,00 TL
185,25 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9786055107604
583867
Tutiname
Tutiname
185.25

Tutiname, Binbir Gece Masalları, Binbir Gündüz Masalları ve Kırk Vezir Hikayeleri geleneğiyle akraba, semboller ve alegoriler zengini bir Doğu klasiği. Tuti bildiğimiz papağan, Papağanname de denebilir kitabın adına. Tutiname, Doğu'nun bilgeliği ve ahlaki değerlerinin temsili üstlenen papağanın anlattığı hikayeler silsilesinden oluşuyor.

Kitabın özeti şöyle: Ticaret için sefere çıkmaya niyetlenen Hoca Said, karısı Mahşeker'i akıl hocası olarak gördüğü kıymetli tutisine emanet eder. Bir süre sonra Mahşeker'i tesadüfen gören bir beyzade kadına aşık olur. beyzadenin ona olan ilgisinden haberdar olan Mahşeker de yakışıklı adama kavuşma sevdasına düşer. Ancak Hoca Said'in nasihati üzerine bu meseleyi tutiye danışmaya karar verir. Sahibinin emanetine ihanet etmek istemeyen tuti, Mahşeker'in beyzadenin yanına gitmesine engel olmak için ona 30 gece boyunca hikayeler anlatır. tutinin aldığı bu zekice önlem hem Mahşeker'in adının kötüye çıkmasına hem de Hoca Said'in itibarının zedelenmesine engel olur.

Günümüz Türkçesiyle tam metin halinde hazırlanan Tutiname hikmetli Doğu zekası veğ edebiyatının parlak ve ilham verici bir örneğidir.

Kapat