Türleri Kurtarmak: Soyların Tükendiği Bir Çağda Yaşam Savaşı Michelle

Türleri Kurtarmak: Soyların Tükendiği Bir Çağda Yaşam Savaşı
Michelle Nijhuis

%35 İNDİRİM
250,00 TL
162,50 TL
Temin süresi 1 iş günüdür.
9786258489811
913339
Türleri Kurtarmak: Soyların Tükendiği Bir Çağda Yaşam Savaşı
Türleri Kurtarmak: Soyların Tükendiği Bir Çağda Yaşam Savaşı
162.50

On dokuzuncu yüzyılın sonlarında, insanlık en nihayetinde yıkıcı bir gerçeğin farkına vardı: Hızla sanayileşen ve küreselleşen toplumlar, pek çok hayvan türünü yok olmaya sürüklüyordu.

 

Başarılı bilim gazetecisi Michelle Nijhuis, modern doğa koruma hareketinin tarihini, bu harekette rolü olan Aldo Leopold ve Rachel Carson gibi önemli aktivistlerin ve biliminsanlarının hayatlarına ve fikirlerine dokunarak gözler önüne seriyor. Amerikan bizonu gibi meşhur türleri kurtarmak için verilen erken dönemli savaşlardan, bugün türlerin yaşam hakkını savunmak için daha büyük ölçekte sergilenen küresel çabaya kadar her şeyi anlatırken doğa koruma hareketinin ırkçılık ve sömürgecilikle gölgelenen karanlık yanlarını da ortaya çıkarıyor.

 

Türler yok olmaya devam ederken ve iklim değişikliğinin etkileri katlanarak artarken, Türleri Kurtarmak, doğa koruma hareketinin nasıl tüm türleri koruyacak bir girişime dönüştürülebileceğini gösteriyor; buna kendi türümüz de dahil.

 

“Çevre hareketinin tarihi tüm çalkantıları, tutkuları ve sorunlarıyla ele alınıyor.”

—Ben Goldfarb, Eager’ın yazarı

 

“Düşündürücü ve kışkırtıcı içeriğiyle Türleri Kurtarmak, modern doğa koruma hareketini bu hareketin öncüsü insanlar ve fikirler aracılığıyla anlatıyor.”

—Elizabeth Kolbert, Altıncı Yok Oluş kitabının yazarı

Kapat