Türk Devletleri 4 - Ak Hun İmparatorluğu Murat Çavga

Türk Devletleri 4 - Ak Hun İmparatorluğu
M.S 420-552
Murat Çavga

%25 İNDİRİM
75,00 TL
56,25 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9786257031523
837529
Türk Devletleri 4 - Ak Hun İmparatorluğu
Türk Devletleri 4 - Ak Hun İmparatorluğu M.S 420-552
56.25

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı forsu içinde geçen on altı (16) yıldız; tarihte kronolojik olarak kurulmuş Türk Devletlerini simgelemektedir. Tarihte kurulan 16 Türk Devletinin dördüncüsü olan Ak Hun İmparatorluğu (Eftalitler) varlıkları ve mücadele dolu süreçleriyle Türklerin kurduğu büyük devletler tarihinde yerini almıştır.

Ak Hun devleti MS 350-558 yılları arasında Batı Türkistan, Afganistan ve Kuzey Hindistan ağırlık olmak üzere Hun Türklerinin çeşitli boylarından batıya yönelerek kurdukları devletin ismidir.

Ak hunların başına geçen Aksuvar Yabgu güçlü bir devlet adamı idi ve MS 430-470 yılları arasında devleti 40 yıl yönetmişti. Güçlü bir yönetici olması nedeniyle Eftalanos lakabını almıştı. Bu nedenle tarihi kaynaklarda bu yeni devlet EFTALİTLER olarak da kayıtlara geçmeye başladı.

Ak Hunlar ile birlikte Türkler ilk kez Maveraünnehir ve Hazar Denizinin doğu bölgelerine yerleştiler. Böylece Türkler ilk kez Hint, Sasani gibi o zamana kadar yabancısı oldukları kültürü ile de tanışmış oldular. Bu çok renkli dinsel ve tarihsel kökeni olan çeşitli milletler ile Türk Kültürünün kaynaşması şimdiki Doğu Asya'nın şekillenmesi ve yeni medeniyetin filizlenmesi ile sonuçlanacaktı.

Bu eserde; Ak Hunlar (Eftalitler) olarak adlandırılan Türk Devletinin kültürel, siyasal yapısını teşkil eden Türk Töresinin yeni medeniyetler ile buluşma sürecinde Türk Toplum Hafızasının kendinden başka medeniyetlere aktarımı ve etkileşiminin kronolojik olarak incelemesini bulacaksınız.

Kapat