9786058006089
840858
Genogramlar
Genogramlar Değerlendirme ve Müdahale
Pegem A Yayıncılık - Akademik Kitaplar
57.00

Gerek aile terapistleri, gerekse diğer uzman sağlık personeli tarafından yaygın olarak kullanılan genogramlar, ‘‘aile değerlendirmeleri sırasında toplanan kapsamlı bilgileri düzenlemenin ve aile sistemi içindeki örüntüleri belirleyerek hedefe daha iyi odaklanan bir müdahale süreci yürütmenin grafiksel yolu'' şeklinde tanımlanabilir. Dikkat çekici renkli şemalarla, genogramların ve aile oyun genogramlarının klinik kullanımına ilişkin yeni materyallerle zenginleştirilen bu üçüncü basımda, genogramların nasıl yapılandırılacağı, genogram görüşmelerinin ne şekilde yürütüleceği ve sonuçların nasıl yorumlanacağı kapsamlı bir biçimde ele alınıyor.

Aralarında Sigmund Freud, Woody Allen ile Mia Farrow, Kennedy Ailesi, Jane Fonda ile Ted Turner, Bill Clinton, Prenses Diana ve Thomas Jefferson'ın da bulunduğu ünlü karakterlere ait aile genogramları, okuyacağınız metni gerçek hayata taşırken, aynı zamanda, genogram çalışmalarının temelini oluşturan aile sistemleri kuramı ile sistemik görüşmelere dair ilkelerin açıklanmasına yardımcı oluyor.

Aile dinamiklerinin zenginliğini büyüleyici bir bakışla ortaya koyan McGoldrick ve arkadaşları, aile yapısını grafikleştirme, ailedeki olası sorunların taranmasını kolaylaştırma ve gerek duyulan kaynakları devreye sokacak proaktif adımlar atma konusunda klinisyenler için paha biçilemez bir kılavuz sunuyorlar.

Yorumlar

“Bu kitap, kendi alanında temel ilkeleri belirleyen bir çalışma olmayı sürdürüyor. Mükemmel, kapsamlı ve özenle kaleme alınıp şekillerle zenginleştirilmiş bir metin sunan üçüncü basım, gerek deneyimli gerekse yeni aile terapistleri, ayrıca akıl sağlığı ve tıbbi sağlık hizmetleri alanında ailelerle çalışan tüm klinisyenler tarafından mutlaka okunması gereken bir kaynak. Bu harikulade metnin güncellenmiş halini okumaktan yine büyük bir keyif aldım. ”ROBERT C. LIKE, Tıp Doktoru, Sağlıklı Aileler ve Kültürel Çeşitlilik Merkezi Profesörü ve Direktörü, UMDNJ-Robert Wood Johnson Tıp Fakültesi

“Usta klinisyen McGoldrick ve meslektaşları, içgörü ve tutkunun rehberliğinde bir kez daha başardılar! Ailenin tarihsel bağlam içinde kavranmasına dönük kritik bir çerçeve sunan ve genogramların yapılandırılması sırasında aile üyelerine sorulabilecek faydalı soruları ortaya koyan McGoldrick, hikâyelerin dönüştürücü gücünü açığa çıkarıyor. Sonuçta ortaya bilge, zarif, faydalı ve kullanışlı bir klinik uygulama kitabı çıkıyor. ”MAUREEN LEAHEY, Lisanslı Hemşire, Calgary Bölgesi Ayakta Tedavi Hizmetleri Akıl Sağlığı Yöneticisi, Calgary, Alberta, Kanada

Monica McGoldrick, MA, MSW, PhD(hc), Çok Kültürlü Aile Enstitüsü kurucusu ve direktörü

Randy Gerson, PhD, 1995 yılındaki ölümüne kadar Atlanta Sistemik Düşünce Koleji direktörü

Sueli Petry, PhD, Çok Kültürlü Aile Enstitüsü'nde öğretim üyesi ve özel klinisyen

Kapat