Söz ve Yazı, Tarih Bağışlamaz Özdemir İnce

Söz ve Yazı, Tarih Bağışlamaz
Özdemir İnce

%35 İNDİRİM
145,00 TL
94,25 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9786256397095
912154
Söz ve Yazı, Tarih Bağışlamaz
Söz ve Yazı, Tarih Bağışlamaz
94.25

Çağsayıcı bir bakışın/düşünüşün anlatıcısıdır Özdemir İnce.

Denemelerine konu edindiği her insani durum, yaşamsal/sanatsal/kültürel gerçeklik yaşanan zamanın ruhunu içerir.

Soran, sorgulayan eleştirel bakışın, temellendirdiği aydınlanma düşüncesi sözün/yazının yaratıcı iklimini var etmeye dönüktür.

“...nesnel dünyanın bütünsel imgesini yaratmak,” dediği düşüncenin yazıda/yaşamdaki yansımalarını eleştirel bir söylemle ele alır. Öyle ki; Özdemir İnce, yazınsal/eleştirel denemenin modern anlatıda uçlandığı birikimi çağdaş edebiyata taşır. Üç ciltten oluşan “Edebiyat ve Siyaset Yazıları”nın ilk kitabında yer alan Söz ve Yazı, Tarih Bağışlamaz, bu oylumlu birikimi taşıyor. Denemelerine yansıyan her bir düşüncesi Türkiye gerçeğinin kültürel atlasını kavramaya dönüktür.

 

Sanatın güncel ve gündemde olan sorunlarını ele alması, ülke gerçeğinde yaşananların bu iklime yansıları onun denemelerinin ana konusudur. “Düşüncenin ve felsefenin, sanat ve edebiyat yapıtlarının en büyük düşmanının zaman olduğu söylenir ama zamanın (olmadığı için) düşman etkisi görülmüyor bu yazılarda. Bu nedenle, 1984 – 1995 yılları arasında yazdığım yazılar, aradan geçen onca yıldan sonra da fırından yeni çıkmış gibi taptaze.”

Özdemir İnce

Kapat