9789756006979
460925
Sinestezya
Sinestezya
10.00

Kimine göre hastalık olan bir durum kimine göre katıksız bir mucize olabilir mi?
Sinestezi, algılamada duyuların birleşmesi anlamına gelir. Sinestezikler gerçeği, farklı duyusal algılamaları birbiriyle karıştırarak görür. Kimi için ‘E' harfi yeşildir örneğin.
Bazısına göre ‘R'nin tiz bir sesi vardır ya da ‘5' rakamı sarı renktir, ‘Fa' notası çikolata tadındadır.
Bazı araştırmacılar tarafından ‘hastalık' olarak kabul edilen Sinestezi, bazılarına göre mucize, hatta mistik bir insan yeteneğidir. İsin ilginç yanı, sinestezikler çoğu zaman farklılıklarının farkında bile değildir.
Noel Burun da bir sinestezik. Ona neredeyse deha seviyesinde artistik ve bilimsel yaratıcılık veren beyne ve hiçbir şeyi unutmamasını sağlayan hafızaya sahip. Annesiyse ironik olarak Alzheimer hastalığının pençesine düşmüş bir tarih öğretmeni. Yolları kesişen üç sinestezik arkadaşı, hedonist yazar Norval, çocukluk anılarına hapsolmuş ve geçmişini silmeye çalışan eski sinema aktristi Samira, annesini iyileştirecek buluş için Noel'e yardım ediyor.

Sinestezya dünya çapında bir bilim adamının notlarına ve onunla birlikte çalışan dört sinestezigin günlüklerine dayanan, zihnin kimyasından ruhun simyasına, sinesteziden Alzheimer'e, Batı felsefesinden 1001 Gece Masalları'na uzanan, unutulması zor, kışkırtıcı bir roman.

Kapat