Şiir ve Hakikat Yazılar ve Tartışmalar Beşir Fuad

Şiir ve Hakikat Yazılar ve Tartışmalar
Beşir Fuad

%30 İNDİRİM
60,00 TL
42,00 TL
Tükendi
9789750800832
791330
Şiir ve Hakikat Yazılar ve Tartışmalar
Şiir ve Hakikat Yazılar ve Tartışmalar
42.00

Beşir Fuad, 6 Şubat 1887'de, Cağaloğlu Yokuşu'nda Kitapçı Arakel'in dükkanı karşısındaki 12 numaralı evinde gece geç vakit bileklerini kestiğinde 35 yaşındaydı; ölürken izlenimlerini kanıyla bir kağıda yazdı ve son sözleri başucundaki doktora söylediği “zahmet etmeyin, beş dakikalık ömrüm kaldı“ oldu.
Tanzimat aydınlarının belki de en ilginci olan Beşir Fuad, Türk edebiyatında ilk eleştirel deneme olan Victor Hugo adlı kitabıyla dönemin romantik zevkine karşı Batı gerçekçiliğini öne çıkardı. Kitap üzerine hemen bir tartışma koptu: Hayaliyyun (romantikler) / hakikiyyun (gerçekçiler) olarak ikiye bölünen aydınlar arasındaki bu tartışmaya Recaizade'den Namık Kemal'e, Muallim Naci'den Menemenlizade'ye dönemin bütün önemli isimleri katıldı. Bu tartışmaların önemli bir bölümünü sağlığında kitaplaştıran Beşir Fuad, “Şiir ve Hakikat“ adlı kitap taslağını ise yayınlayamadan öldü.
Handan İnci'nin, “Şiir ve Hakikat“e Beşir Fuad'ın daha önceki kitaplarını (Victor Hugo, Mektubat, İntikad) ve diğer yazılarını ekleyerek yaptığı bu derleme, “Beşir Fuad efsanesi“nin üstündeki sis perdesini kaldırıyor.

Kapat