Musa ve Tek Tanrıcılık Sigmund Freud

Musa ve Tek Tanrıcılık
Sigmund Freud

%5 İNDİRİM
105,00 TL
99,75 TL
Temin süresi 12 iş günüdür.
9786258043662
963844
Musa ve Tek Tanrıcılık
Musa ve Tek Tanrıcılık
99.75

Musa ve Tek Tanrıcılık Sigmund Freud'un İkinci Dünya Savaşı arifesinde yazıp yayımladığı en tartışmalı kitaplarından biridir. Yahudi düşmanlığının yükseldiği bir dönemde kaleme aldığı bu kitabı Viyana'da başlayıp Londra'daki sürgün hayatında tamamlamıştır. Kitap Musa'nın Mısırlı kimliğine vurgu yaparak Yahudiliğin kökenlerini Eski Mısır'ın tarihiyle iç içe geçiren tezler içermektedir. Musa'nın doğuşu isminin kökenleri Mısır'dan çıkma olayı gibi pek çok konuda tarihsel ve etimolojik iddialar ortaya koyan Freud tek tanrıcılığın kökenlerine yönelik de tarihsel bir değerlendirme yapmaktadır.

Musa'nın eski bir Mısırlı olduğu iddiasından yola çıkan yazar Yahudi toplumunun ortaya çıkışını ve geleneklerini tarihsel koşullar bağlamında açıklamaktadır. Eski Mısır uygarlığı ve tek tanrıcılık hakkında oldukça çarpıcı görüşler içeren kitapta pek çok tarihsel olay psikanalitik teoriyle analiz edilmekte ve insanın efsunlu bulduğu birçok olayı ve durumu bu yöntemle yeniden sorgulamaktadır.

Okuduktan sonra Musa Yahudilik tek tanrıcılık konularında bildiklerinizi yeniden gözden geçirmenize neden olacak Musa ve Tek Tanrıcılık Freud'un ölmeden önce kendi tabiriyle "ölüm döşeğinden" yazdığı son eseri olmasıyla da önemini korumaktadır.(Tanıtım Bülteninden)


Kapat