Dini Müceddidler (Dinde Reformcular)
Dini Müceddidler (Dinde Reformcular)
İslami Medrese Yayınları
35.00

Mustafa Sabri Efendi Batı'lılardan etkilenerek İslam'da reform yapılması gerektiğini düşünen reformistleri eleştirmiştir. Bunların arasında Haşim Nahit Bey de yer alır. Onun İslam'da reform iddiasıyla yazdığı Türkiye İçin Necat ve İtila Yolları adlı kitabını İslam'ın ruhuna aykırı gördüğü için cevap yazma ihtiyacı hissetmiştir. Dinde reformcu akımlara karşı son derece etkileyici bir şekilde mücadele veren müellif, bu zamanda asıl önemli olan meselenin İslam'ın asıl kaynaklarına dönmek olduğunu vurgulamıştır.

Kitap önce Dini Müceddidler Yahut Türkiye için Necat ve İtila Yolları'nda Bir Rehber adıyla 1922 yılında İstanbufda Evkaf ı İslamiye Matbaasında Osmanlıca olarak basılmıştır. Mustafa Sabri Efendi'nin ikinci ve son Türkiye'den çıkmasına denk gelen bu tariht kitabı ı basılmış nüshalarına hükümet tarafından el konulmuştur.

Güçlü kalemi ve üslubu ile modernist kesimin saldırılarına karşı bir savunma hattı oluşturabilecek kıvamda olan eser, özellikle İslami ilimlere alaka duyan gençlere özellikle tavsiye edilmektedir.

Kapat