Batı Etkili Mimarlık Örnekleri - Samsun'da 19. Yüzyılda Serpil Seyfi

Batı Etkili Mimarlık Örnekleri - Samsun'da 19. Yüzyılda
Serpil Seyfi

%10 İNDİRİM
105,00 TL
94,50 TL
Tükendi
9786256968158
948835
Batı Etkili Mimarlık Örnekleri - Samsun'da 19. Yüzyılda
Batı Etkili Mimarlık Örnekleri - Samsun'da 19. Yüzyılda
94.50

XVII. yüzyıldan itibaren; Osmanlı İmparatorluğu Batıdaki ekonomik, siyasi ve teknolojik gelişmeler karşısında giderek zayıflamıştır. Bu olumsuz gelişmelere paralel olarak XVIII. yüzyılda, Osmanlı İmparatorluğu tarafından, Avrupa'daki gelişmeleri takip etmek için önce Avrupa'ya geçici elçilikler, daha sonra daimi elçilikler kurulmaya başlanmıştır. Batıyı tanımaya çalışan Osmanlı İmparatorluğu'nda Tanzimat Fermanı (1839) ile de bu süreç hız kazanmıştır.


İmparatorlukta, Batıyla gelişen ilişkiler neticesinde Avrupa kültüründen etkilenmek kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu doğrultuda, Osmanlı devletinde sanat ve mimarideki değişim bunun en açık örneklerindendir. Bu alanda önce İstanbul sonrasında Anadolu'nun çeşitli kentlerinde Batı tesirli üsluplar, mimari ve diğer sanat dallarında kendini göstermeye başlamıştır.


Samsun, XIX. yüzyılda Batı tesirleriyle inşa edilmiş mimari örneklere sahip bir şehir olmasıyla çalışma dahilinde ele alınmıştır. Şehir bu açıdan Osmanlı'da gelişen Batılılaşma anlayışının Anadolu'daki önemli örnekleri içerisinde değerlendirilmektedir. Samsun'da bu dönem içerisinde sivil ve dini mimari örneklerin yanında eğitim yapılarında da bu etkiler görülmektedir.(Tanıtım Bülteninden)


Kapat