Seneca’nın Doğa Felsefesi: Stoacı Doğa Araştırmaları Üzerine Bir C. Ce

Seneca’nın Doğa Felsefesi: Stoacı Doğa Araştırmaları Üzerine Bir
C. Cengiz Çevik

%35 İNDİRİM
163,00 TL
105,95 TL
Temin süresi 1 iş günüdür.
9786258327106
910600
Seneca’nın Doğa Felsefesi: Stoacı Doğa Araştırmaları Üzerine Bir
Seneca’nın Doğa Felsefesi: Stoacı Doğa Araştırmaları Üzerine Bir
105.95

Seneca felsefe konulu eserlerinde bir ahlak filozofu olarak karşımıza çıkar, insanın ve toplumun açmazlarını gözler önüne serip çözüm önerileri sunduğu için, onun aynı zamanda bir yaşam rehberi olduğunu da söyleyebiliriz. Öz ifadeyle mutlu yaşamın nasıl gerçekleşebileceğini gösteren Seneca Doğa Araştırmaları (Naturales Quaestiones) adlı eserinde de, doğa olaylarını mutlu, huzurlu ve erdemli yaşamı hedefleyen ahlak duyuşuyla irdeler.

Seneca Naturales Quaestiones’te insanları doğayı bilmeye çağırır, ona göre, doğa ilk bakışta görülmeyecek olan kutsallığını, sadece araştırmayla ve tefekkürle varılabilecek olan bağrına saklamıştır, o hâlde insan zihnen doğanın kalbine vardığında Tanrı’yı bilmeye başlar, bu, insanı insanlığının da üzerine çıkararak değerli kılan, yani ruhunu yücelten bir çabadır.

Daha önce Cicero’dan Devlet Üzerine çevirisini ve Roma’da Siyaset ve Felsefe (Cumhuriyet Dönemi) isimli kitabını yayımladığımız C. Cengiz Çevik’in bu yeni çalışmasını, felsefe, Roma felsefesi, ahlak felsefesi ve doğa bilimleri konularını takip eden okurların ilgisine sunuyoruz.

 
 
Kapat