Semenderlerle Savaş Karel Çapek

Semenderlerle Savaş
Karel Çapek

%35 İNDİRİM
60,00 TL
39,00 TL
Temin süresi 1 iş günüdür.
9786258475456
894791
Semenderlerle Savaş
Semenderlerle Savaş
39.00

“Semenderlerle Savaş hiçbir zaman unutulmayacak bir eser. Čapek muhtemelen totaliter bir dünyanın dehşetini öngören ilk Avrupalı yazar.” –Milan Kundera

“Karel Čapek, Zamyatin'le birlikte iki dünya savaşı arasında eser vermiş en önemli uluslararası bilimkurgu yazarıdır.”
–Darko Suvin

“Eğer Bütün Bunlar Bİr Ütopya Gİbİ Görünüyorsa Kusura Bakmayin, Baylar Ama Gerçekten De Bİr Ütopya'ya Adim Atmak Üzereyİz.”

Tüm belirtilerin büyük bir savaşı ve tiranlığın dirilişini işaret ettiği bir çağı yaşamasına karşın mizahından taviz vermeyen, hicvi totaliterliğe karşı etkin bir silah olarak kullanan Karel Čapek'in başyapıtı Semenderlerle Savaş, yazarın küçük ve kendi hâlindeki ülkesi Çekoslovakya'dan tüm insanlığa yaptığı bir uyarı niteliğinde.

İnsanlığı, gezegenin hâkimiyeti için semenderlerle savaşa tutuşmaya götüren olaylar zinciri Pasifik'teki küçük bir adada başladı. İnci avcısı Kaptan von Toch bir gün bu işi insanlardan çok daha ucuza ve layıkıyla yapacak yeni bir türle karşılaştı: Semenderler.

Semenderlerin gezegendeki tüm kıyılara yayılmasındaki esas başarı ise daha fazla kâr uğruna hiçbir sınırı aşmaktan imtina etmeyecek olan ekonomik sistemdeydi. Ucuz işgücü olarak kullanılan semenderler önce ekonomide, ardından da siyaset ve kültürde beklenmedik bir devrim yapmayı başardı.

Dünya'da Altın Çağ yaşanıyordu ama görünen o ki Altın Çağ'ın insanlara mı yoksa semenderlere mi ait olduğu konusu muallaktı.

Semenderlerle Savaş, insanın içindeki karanlığın bir aynası.

Kapat