Sosyalizm Nedir? Sosyalizm: Birinci Kitap Rıza Yürükoğlu

Sosyalizm Nedir? Sosyalizm: Birinci Kitap
Rıza Yürükoğlu

17,00 TL
Tükendi
-72567
547966
Sosyalizm Nedir? Sosyalizm: Birinci Kitap
Sosyalizm Nedir? Sosyalizm: Birinci Kitap
17.00
Sovyetler Birliği'nin çöküşü ve ardından dünya komünist partilerinde yaşanan kriz, Marksistler için önemli teorik sorular ortaya çıkardı. Başarılı gider gözüken "sosyalist kuruculuk" sonunda neden başarısız oldu? Yalnışlık, "Leninci parti"de mi, Marksizmin sosyalizm üzerine olan fikirlerinde mi, yoksa bu fikirlerin uygulanış biçiminde miydi? Çözüm üretilemeyen sorunlar, sosyalizmin henüz zamanı gelmemiş bir düşünce olması ya da geri bir ülkede uygulanmaya çalışılması anlamında, asıl olarak nesnel miydi, yoksa komünist topluma geçiş sürecini anlayıştaki teorik yetersizlikten kaynaklanarak, asıl olarak öznel miydi?

Sovyetler Birliği'nde sosyalizmin çözülüşünün nedenlerini anlamak, kendi ülkemizde nasıl bir sosyalizm amaçladığımızı ve iktidarda hangi adımları atacağımızı ortaya koyabilmek için de zorunludur. Bu da çok önemlidir, çünkü yaşanan büyük yenilgiden sonra, genel geçer tekerlemelerle kendimize karşı da, işçi sınıfına karşı da inandırıcı olamayacağımız açıktır.

Çiçeklere sahip olmayı değil çiçek olmayı düşleyenlerin bilimsel sosyalizm tartışmalarında yeni bir soluk "olması" dileğiyle!
(Arka Kapak)
Kapat