Bir Köroğlu Bir Ayvaz - Sıradışı Bir Aşk Öyküsü Recep Maraşlı

Bir Köroğlu Bir Ayvaz - Sıradışı Bir Aşk Öyküsü
Recep Maraşlı

142,00 TL
Tükendi
9789750535567
971743
Bir Köroğlu Bir Ayvaz - Sıradışı Bir Aşk Öyküsü
Bir Köroğlu Bir Ayvaz - Sıradışı Bir Aşk Öyküsü
142.00

“Doğu ozanlarının dilinden düşmeyen bu ‘32 kısım tekmili birden' kahramanlık destanının iki kahramanı arasındaki ilişki; sadece iki yiğit cengâver arasındaki silah arkadaşlığı mıydı, sırdaşlık ve yıkılmaz bir dostluk muydu; yoksa Köroğlu'nun delidolu yaşamı gibi delicesine bir tutku, bir erkek aşkı mı?”


Recep Maraşlı, Bir Köroğlu Bir Ayvaz'da, destanın muhtelif anlatımlarında, hem Köroğlu hakkında, hem Köroğlu Ayvaz ilişkisi hakkında çizilen resimlerin çok katlı bir okumasını yapıyor.


16. yüzyılda yaşamış gerçek bir kişilik olan Köroğlu nasıl destan kahramanına dönüştü? Destanların, rivayetlerin anlattığı Köroğlu “kim”di? Bir Celâlî mi; zenginden alıp yoksula veren bir “sosyal eşkıya” mı? Yoksa yüksek otoriteyle alıp vereceği olmayan “normal” bir “haydut” mu? Ve Ayvaz “kim”di? Oğul mu, sevgili mi? Bu aşk nasıl tasvir edildi, nasıl güzellemeler yapıldı ve bu anlatılar zamanla nasıl “heteronormatif” onarımlardan geçti?


Bir Köroğlu Bir Ayvaz'da, halk edebiyatındaki zengin Köroğlu literatürünün ve Köroğlu imgesinin popüler siyasi tahayyüldeki kullanımlarının zengin bir dökümünü de buluyoruz.


“sıra dışı bir aşk öyküsü”nün izini sürüyor.(Tanıtım Bülteninden)


Kapat